İşten İstifa Ederken Bilmeniz Gerekenler

by

Çalışma hayatı boyunca iş başvurusu yapmak kadar işten istifa etmek de doğal bir davranış biçimidir. Bazı zamanlarda istifa etmek zorunda kalır iken bazı zamanlarda başarı için istifa edilir; fakat bu süreci bilinçli ve iyi yönetmek önemlidir; çünkü istifa ileriki iş yaşamınızda sizin kariyerinizi etkileyecektir. İstifa ederken bu süreçte neler yapmanız gerektiğini ve bu dönemi nasıl yönetmeniz gerektiğini iyice öğrenin. Haklarınızın ne olduğunu bilin ve ona göre davranın. Nasıl bir işe girerken hazırlık yapıp o işi almak için çaba harcıyor iseniz istifa edeceğiniz zaman da hazırlık yapın.

İstifa etmek için birçok nedeniniz olabilir. Bunlardan birisi patronunuzla yaşadığınız sorunlar olabilir ya da artık kariyerinizde değişiklik yapmak isteği de olabilir. Her ne nedenle olursa olsun istifa dilekçeniz önemlidir ya da istifa mektubunuza yazacağınız notlar. Bu noktada da yazacaklarınızı uzun olarak anlatmayın. Durumu kısa ve öz olarak açıklamaya özen gösterin. Bir de bu mektubu hangi teknikte yazacağınızı bilmelisiniz. İnternet üzerinden istifa mektubu örneği diye araştırma yapabilirsiniz. Bu yol ile kolayca istifa dilekçenizi hazırlayabilirsiniz. Eğer sinirli iseniz size tavsiyem bu süreçte kendinize ve sinirlerinize hakim olun. Sonradan iş hayatınızı etkileyecek davranış ve sözlerden kaçının; çünkü çalışmış olduğunuz iş öz geçmişinizde yer alacak bunu sakın unutmayın ve ona göre hareket edin. Size tanınan ihbar sürecine dikkat edin. Yasa gereği işten ayrılmak istediğinizde iki ile sekiz hafta arasında değişiklik gösteren ihbar süreçleri var. Bu süreci çalışma süreniz belirlemektedir. İhbar süreniz ne olur ise olsun sakin davranarak bu süreyi bitirin ve ayrılırken sorunsuz ayrılmaya önem verin. İş yerinizdeki yöneticiniz ile sakın kötü ayrılmayın. Daha sonraki iş başvurularında ondan referans alınacaktır. Bu nedenle işinizi iyi yapmaya özen gösterin ve yöneticiniz ile kavgalı bir ayrılık yaşamayın.

Son nokta ise her şeyi hazırladıktan sonraki istifa edeceğiniz dakikadır. En heyecanlı ve stresli olan zamandır. Bu noktada heyecan yapmayın ve stres yönetiminizi en iyi şekilde yapın. Kendinize güvenerek bu işi sonlandırın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.