Sahibinden Sıfır Satılık Telefon Alırken Yeni Olduğunu Nasıl Anlarız?

by

Yaşamış olduğumuz şu dönemde doların artması ile telefon fiyatları da sürekli yükselmektedir. Piyasaya bakıldığı zaman iyi bir telefon almak için asgari ücretin neredeyse iki katını gözden çıkartmak gerekmektedir. Hal böyle olunca orta gelirle çalışanlar ve asgari ücret ile çalışanlar bu telefonları almakta güçlük çekmektedir. Bu nedenle ikinci el sıfır telefonlar ilgi görmeye başlamıştır. Bazı alınan telefonların ücretlerinin ödenememesi durumunda bu telefonlar kullanılamadan satılmaktadır. Kullanılmasa da ikinci el durumuna düştüğü için piyasaya göre daha uygun fiyata verilmektedir; fakat bu noktada satılan telefonların sıfır olup olmadığını anlayabilmek kandırılmamak adına çok önemlidir.

Sahibinden satılan telefonların sıfır olup olmadığını birkaç noktaya dikkat ederek anlayabilirsiniz. Bu sayede sıfır diye kullanılmış telefon almaktan kurtulursunuz. İlk olarak sıfır diye ilan verilmiş telefonu almaya gittiğinizde garanti belgesini isteyin. Garanti belgesi o telefonun sıfır olup olmadığının en büyük kanıtlarından bir tanesidir. Sadece garanti belgesini almak ile kalmayıp telefona ait olan faturayı da isteyin; çünkü bazı durumlarda fatura olmadan garanti geçersiz sayılmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise fatura tarihinin garanti süresinin başlangıcı olarak kabul edilmesidir. Eğer bütün bu detaylar tamam ise telefonun kutusuna ve ambalajına dikkat edin. Sıfır olan ürünün illaki kutusu ve aksesuarları tam olarak kullanılmamış halde temiz duruyordur.

Diğer dikkat etmeniz gereken husus ise alacağınız markanın durumuna göre sorgulatmak olacaktır. Yani o telefon hiç tamire gitmiş mi gitmemiş mi ona bakmalısınız; çünkü ucuz fiyata satılacak olan telefonlarda bir sorun olabilir. Bunu öğrenebilmenizin yolu ise tercih etmiş olduğunuz telefonun durumuna göre değişmektedir. Bir de almak istediğiniz cihazı gözünüz ile kontrol edin. Telefonun sağına, soluna, üstüne, altına, camına iyice bakın. Telefonu mümkün olduğunca inceleyin. Gözle kontrol esnasında da almak istediğiniz cihazın sıfır olup olmadığını rahatlık ile anlayabilirsiniz. Kullanılmış olan cihazda illaki bir çizik olur. Deforme görebilirsiniz. Özellikle batarya ve şarj kısmına bakmalısınız. Telefonun bataryasını çıkarttığınız zaman orada bulunan ambleme dikkat edin. Bütün bu hususlara özen gösterdiğiniz zaman telefonun sıfır olup olmadığını rahatlık ile anlayabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.