İş Görüşmesinde Nasıl İyi Bir İlk İzlenim Bırakılır?

by

İş görüşmesinde en çok etkili olan unsurlardan birisi ilk izlenimdir. O yüzden mülakata gittiğinizde oluşturacağınız ilk izlenim işiniz için önem taşımaktadır. Peki, ilk izlenim için nasıl davranılmalıdır ve ne yapılmalıdır. Çok istediğiniz bir iş için iyice hazırlandınız ve iş tecrübeleriniz, öz geçmişiniz, referanslarınız oldukça iyi diyelim; fakat mülakattaki ilk izlenim de bu hususlar kadar önemlidir. Bunun nedeni ise o işe başvuru yapan başkaları da var. Aynı zamanda onlar da sizin kadar iyi ve hatta daha iyi olabilir. İşte bu noktada kafalarda oluşturacağınız ilk izlenim bu noktada devreye girecektir ve o işi alabilmeniz açısından etkili olacaktır.

İş görüşmesinde ilk olarak mutlaka güler yüzlü olun. Yapay olamayın, içten gülümsemeye özen gösterin. Her zaman güler yüzlü personel iyidir. Tabi ciddi konularda çok gülmeyin, alaycı durumuna düşersiniz. O dengeyi kurmaya çalışın. Yapacağınız iş görüşmesine giderken hazırlanın. Sadece kendiniz ile ilgili değil. O şirket hakkında araştırma yapmalısınız. Nasıl bir çalışma sistemi var, hedefleri nelerdir, nasıl bir yol izlemektedir gibi soruların yanıtlarını öğrenin. Görüşme sırasında o yönde konuşarak daha etkili olursunuz. Dış görünüşünüze özen göstermelisiniz. Başvuruda bulunacağınız işe uygun şekilde giyinin ve saçlarınız özenli olsun. Unutmayın ilk izlenimde dış görünüş oldukça etkili bir silahtır. Görüşmeye gitmek için görüşme saatini beklemeyin. Bu saatten daha erken gidin. Bu sizin işi ne kadar istediğinizi gösterir. Çalışmalarınızda da titiz ve dakik olabileceğinizin sinyallerini verir. Saatinde gitmeye kalkar iseniz bir aksilik çıkar, geç kalır, tam saatinde yetişiyim derken telaşa kapılıp aceleci davranabilirsiniz, ama daha önce gider iseniz sakin davranırsınız ve hata payınız daha az olur.

Görüşme esnasında konu ile alakalı önemli sorular sorun. Sadece dinleyici olamayın. Siz de öğrenmeyi sevdiğinizi belirtin. Biraz meraklı sorular sorarak ne kadar ilgili olduğunuzun imajını verin. Çekinmeyin, konuşmalar sırasında pısırık kalmayarak güçlü imajı verin. Soru sorarken tercih etmiş olduğunuz konulara dikkat edin. Saçma sapan alakasız şeylerden bahsetmeyin. Bir konu üzerinde ısrarcı davranarak o konuyu uzatmayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.