Ev Arkadaşınız Madde Kullanıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

by

Ev arkadaşlığı sosyal hayatın zorluklar karşısında bizi ittiği durumlardan biridir. Çoğu zaman kişi tercihi yaparken hijyen, sorumluluk, ait olma duygusu gibi dikkat ettiğimiz birçok noktanın yanında aslında büyük önem arz eden bir nokta vardır ki o da günümüzde oldukça sık rastlanan madde bağımlılığıdır.

Ev arkadaşınız ile olan bütün ilişkinizi baştan aşağı değiştirecek bu durum sizi de bir anda içine alabileceği gibi hem bedensel hem de ruhsal zarar verme noktasına kadar gelebilecektir. Dikkat edilmesi gereken bu durum oldukça önemli olup fark edildiği zaman gerekli önlemler alınmalıdır. Herkes maddelere bağımlı olabilir. Bağımlı olmak karaktersizlik veya bozukluk değildir. Oysa bunlar kimyasal maddeler ve bizim beynimizin kullandığı kimyasallarla etkileşime girerek kullanıldığında kişiye hoş duygular yaşatıyor, bağımlı olma noktasına kadar götürerek tehlikeli bir hal aldırabiliyor. Ekonomik sınıfın pek öneminin olmadığı madde bağımlılığı günümüzde herkesin kolayca ulaşabildiği bir duruma gelmiş, birçok ekonomiye göre madde ticareti oldukça artış göstermiştir.

Her zaman aynı evi paylaştığınız insanı gözlemleyemeyeceğiniz gibi gözlem yapabilseniz dahi bazı maddeler etkilerini uzun dönemde ortaya çıkarır. Bunu anlamak oldukça zorlaşabilir; ama eroin gibi maddeler insan bedeninde daha hızlı bağımlılık oluşturur. Sosyal hayatta ve aile içinde yaşanılan problemlerin de madde bağımlılığına ittiği günümüzde beraber yaşadığımız insanlara da dikkat etmemiz gerekmektedir. Eğer ev arkadaşımızın bir uuşturucu madde kullandığını ruhsal ve bedensel hareketlerindeki değişimleriyle fark ettiysek bazı önlemler alarak hem kendimizi güvene alıp hem de ona bırakması için destek olabiliriz. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konularında bilgi verebilir, madde kullanan veya kullanma riski olan ev arkadaşımıza caydırıcı ve önleyici birçok noktada destek olup bazı şartlarda bağımlı olduğunu hissettiğimiz arkadaşımıza bu durumu beraber yenebileceğimizi, aksi halde ilaç tedavisi ya uzun süredir ya da aşırı dozda madde bağımlısı olmuş ise, özellikle bu tür sorunlar için kurulmuş kliniklerde tedavi görerek kullanan herkesin de istedikten sonra bu durumdan kurtulabileceğini anlatarak kendini güvende ve değerli hissetmesini sağlayabiliriz. Eğer durum sizi aşmış ve bunun önüne geçemiyorsanız ilerleyen zamanlarda sizi de etkileyebileceği, hatta özendirici bir hal bile almaya başlayarak kendinizi uyuşturucu kullanmaya itilmiş bulabileceğiniz için en kısa zamanda yollarınızı ayırmayı gerektirebicek ve ilişkilerinizi de etkileyecektir.

Aile hayatının da önemli rol oynadığı madde bağımlılığında başkalarından da bu durumu saklamamayı gerektirmektedir. Söz konusu arkadaşımıza desteklerimiz yetersiz kalıyor ve yolları ayırma noktasına geliyorsak kişinin ailesine durum bildirilmelidir. Bunun yanında evde sorumluluk üstlenmesini sağlayarak ya da onu yaptığı işlerde destekleyip onu anladığınızı da dile getirek aslında kendiyle konuşmasını ve ona birilerinin değer verdiğini hissetmesini sağlayabilirsiniz. Onu hemen bırakmadan önce elimizden geleni yapmaya çalışmak sonrasında bizi de mutlu edecek, pişmanlıklar yaşamamızı da engelleyecektir. Unutmayalım insanlar hata yapabilirler, o veya bu sebepten dolayı yanlışa düşebilirler. Önemli olan destek olup el vermektir. Bütün çabalara rağmen istediğiniz sonuç olmuyorsa elbette bu noktada kendinizi düşünme evresi başlamalıdır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.