Maaşınız Elinize Ulaşana Kadar Ne Gibi Kesintiler Yaşar?

by

Almış olduğunuz maaş net maaştır. Brüt maaşınız aldığınızdan daha fazladır. Paranız size gelene kadar bir takım kesintilere uğramaktadır. Bu kesintiler SSK Primi, İşsizlik Sigorta Fonu, Gelir Vergisi, Asgari Geçim İndirimi, Damga Vergisi gibi nedenlerdir. Bu vergilerin olduğu kesintileri ücretlerle örneklendirecek olur isek şu maddeleri sayabiliriz.

Asgari ücret alan bir çalışanın maaşı şu kesintilere uğrar:

  • Asgari ücret 1.777,50 TL’dir.
  • SSK Primi için 248,85 TL kesinti yapılıyor.
  • İşsizlik sigortası fonu için 17,78 TL kesinti yapılıyor.
  • Gelir vergisi için 93,32 TL kesinti yapılmakta.
  • Damga vergisi için 13,49 TL kesinti yapılmakta.
  • Toplam 373,44 TL kesinti yapılmaktadır. Geriye ise 1.404.06 TL kalmaktadır. Yani aslında asgari ücret 1.777.50 iken kesintilerden dolayı 1.404.06 TL alınmaktadır.

Bu kesinti örneklendirmesi sadece asgari ücret içindir. Farklı maaşlarda kesintiler daha farklı yapılmaktadır. Emekli maaşı alanlar eğer maaşlarındaki kesintiyi merak ediyor ise maaş kesintilerini E Devletten emekli maaş sorgulama seçeneği ile öğrenebilirler. Bir de 2017 yılında çalışanların maaşlarına yeni bir kesinti geldi. Çalışan eğer 45 yaşını aşmamış ise herkesin maaşından direkt olarak BES kesintisi yapılmaya başlandı. BES’in açılımı Bireysel Emeklilik Sistemidir; fakat bu sistemi istemeyenler çıkma hakkına sahiptirler. Bu sistemdeki amaç normal emeklilik maaşına ek olarak birikim yapıp ikinci bir emeklilik maaşı sağlayabilmektir. Aslında bu kesinti bir nevi birikimdir.

Diğer bir vergi çeşidi ise maaşa göre girilen vergi diliminde yapılan kesintidir. Çoğu kişinin bu vergi ile kafası karışmaktadır. Her yıl yeni bir miktar belirlenir ve bu miktarda maaş alanlar vergi dilimine girer. Girmiş olduğu bu vergi diliminin kesintisini yaşar. 2017 yılında belirlenen vergi dilimi 13.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplamda bu maaşı alanlardan %15’i vergi olarak kesilecektir. Bu vergi kesintisi maaşın verilen miktarda alınması durumunda 6. aydan itibaren kesintiye uğramaya başlarlar. Kısacası bu kesintide vergiye tabi tutulan kişilerin maaş durumuna göre kesinti yapılır ve kesinti yapılacak olan ay ona göre belirlenir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.