Ev Paylaşırken Dikkat Edilebilecek Hijyen Konuları

by

Yaşam alanımız olan evimizde rahat etmek, konforlu zaman geçirmek ve tabi ki çeşitli mikrobik hastalıklara maruz kalmamak için temizlik konusuna önem vermeliyiz. Bazen ev arkadaşlığını önemli derecede etkileyen koşullardan birisi de ev paylaşımı yaptığımız aradaşımızın hijyeni ve evdeki temizliğidir. Evde birçok noktanın hijyenine oldukça dikkat etmek sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Bu durum aynı evi paylaşan ya da paylaşacak olan kişiler için de önemli bir ayrıntı olmakla beraber bütün düzeninizi değiştirebilecek bir durumdur.

Toplu yaşam alanlarında yahut aynı evi paylaştığınız kişi ile hijyen koşullarında problem yaşıyorsanız bu bütün sosyal hayatınızı etkileyecek, beden ve ruh sağlığınıza da zarar verme noktasına gelebilecektir. Biz insan bünyesi elbette hijyen kadar mikroba da ihtiyaç duyar. Aşırı sterilizasyon sonucu, insan bedeni her türlü yabancı etkene karşı hassas ve kırılgan hale gelir ve kendi doğal bağışıklık sistemini yitirir. Mikroba da ihtiyaç vardır derken tabi ki bütün evin pis bir hal almasından bahsetmiyoruz; belirli noktalarda hijyen oldukça önem arz etmektedir. Özellikle mutfak ve lavabo temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Birçok mikroorganizmayı barındıran bu noktalar insan sağlığını etkilemekle beraber bütün yaşam şeklinizi de değiştirebilir.

Bir eve yerleşmeye karar verip ev arkadaşı edinmeyi de düşünüyorsanız ve elbette temizlik konusunda hassas yapıdaysanız önceliğiniz bu kişinin hijyen koşullarına ne kadar dikkat ettiğini gözlemlemek olacaktır. Ev ortamında lavabo kullanımı sonrası temizliğine dikkat ediyor, mutfakta yemek yapımı öncesi ve sonrası titiz davranıyor, dışardan eve girişlerde el yıkama konusunda da hassas davranıyorsa sizin için temizliğin önemli kısmını tamamlıyor olabilir; ancak elbette ki bununla sınırlı değildir. Kişisel temizliği de önemli olmakla beraber aynı çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi, mutfak eşyaları kullanımı da önemli bir noktadır. Ev hijyenini etkileyen önemli hususlardan biri de ortamın havalandırılmasıdır. Gün içinde nefes alışverişlerimizin gerçekleştiği evlerimizin dışarı havası ile temas etmesi gerekir. Sık sık odaları havalandırmak çoğu zaman yataklarımızın temizliğini de yapmak gerekir. Kapalı ortamlarda karbondioksit oranı artacak ve hava kirleneceği için havanın sık sık yenilenmesi, sağlık açısından birçok fayda içerir. Evde hijyeni oluşturmak adına çok sık olmamakla beraber geniş çaplı temizlik yapmak ise sağlık açısından fayda sağlamaktadır. Ev temizliğinde çoğu zaman size hijyenik görünen şeyler temiz olmayabilir; insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmalar oldukça küçük yapıda olduğu için bizlere hijyenik görünen noktalar aslında göründüğü gibi olmayabilir.

Kısaca ev temizliği oldukça önemli olup sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Mümkün olduğunca yaşadığımız ev ortamında bir başka kişiyi rahatsız etmemek için temizliğe önem verilmeli, bulaşıklar bekletilmemeli, ortak kullanım alanları sık sık temizlenmeli, haftada en az bir kere geniş çaplı ev temizliği yapılmalıdır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.