İş Görüşmesinde En Çok Sorulan 10 Soru

by

Hayatımızı en çok etkileyen olaylardan biridir iş görüşmeleri. En meşhur ve korkutucu olan ise biz sizi tekrar ararız sözü ve ardındaki o sessizliktir. İş görüşmelerine gitmeden önce sıkı bir hazırlık yaparız. Önce çok güzel ve etkileyici bir öz geçmiş hazırlanır. Referanslar, alınan eğitim ve kurslar vs. daha sonra ne giyeceğinizden tutun saç şekline kadar her ayrıntı ince ince düşünülür ve sıra o heyecan verici iş görüşmesine gelir.

İlk odaya girişinizden tutun da oturuş ve takındığınız tavır ilk izlenim için çok önemlidir. Gerisi zaten size gelen sorulara vermiş olduğunuz cevaplara bağlıdır. Peki, iş görüşmelerinde ne gibi sorular sorulur? İlk olarak o meşhur kendinizden biraz bahseder misiniz lafı gelir. Özgeçmişimde her şey var zaten diyesiniz gelebilir; ama sakın öyle alaycı bir cevap vermeyin. Cevaplarınız net olsun. Daha önceden bu soruya hazırlanın ve gerçekten önemseyerek cevap verin. Kısa öz ve sizi tanımak isteyecekleri şekilde takılmadan akıcı cevaplar vermeye özen gösterin. Diğer bir soru ise sizin kendinizdeki en güçlü özelliğinizi sorarlar. Buradaki amaç verilecek iş için uygunluğunuz ve kendinize olan güven derecenizin belirlenmesidir. Burada alçak gönüllülük yapmayın. Kendinize olan güveninizi ve gücünüzün farkında olduğunuzu ispatlama yoludur. Daha sonra ise ardından en zayıf noktanız nedir diyerek ters köşe yapılır. Sakın hiç zayıf noktam yok gibi bir cümle kurmayın; çünkü her insanın bir zayıf noktası vardır ve bunu bilip kabullenmek önemlidir.

Eski işinizden hangi nedenlerden dolayı ayrıldığınız merak edilir. Burada dürüst davranmalısınız; çünkü ayrılma nedenini saklayamazsınız. Çalışmış olduğunuz iş hayatı boyunca almış olduğunuz sorumluluklar nelerdir onlar sorulur. Bunun nedeni ise önceki işinizde size ne kadar güvenildiğini öğrenmektir. Önemli sorulardan bir diğeri ise stres yönetiminizin nasıl olduğudur. Burada çalışma yaşamında stresin olabileceğinin; fakat bununla başa çıkıp çalışmayı etkilemeyeceğinin önemli olduğunu belirtmelisiniz. İş başvurusu yaptığınız işi neden istediğiniz sorulur. Burada amaç öylesine mi yoksa gerçekten mi başvuru yaptığınızdır. Sizi neden işe almalılar onu sorarlar. Bu noktada lafı uzatmayın ve net can alıcı yanıtlar verin. Daha sonra sona yaklaştıkça birkaç yıl sonra kendinizi nerede görmek istediğinizi, yani kısa süreli hedefinizin ne olduğu sorulur.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.