Dünyanın En İyi Şirketleri Mülakatlarda Nelere Bakıyor?

by

Yıllarca bir meslek edinmek amacı ile okudunuz. En iyi üniversitelere gittiniz, kendinizi geliştirmek için önünüze çıkan her fırsatı değerlendirdiniz ve artık sıra geldi iş bulmaya. Ve gördünüz ki üniversite eğitimini tamamlamak ve kendinizi geliştirmek adına etkinliklere katılmak iş bulmak için yeterli olmuyor. Başvurduğunuz şirketler ya da kurumlar için mezun olduğunuz üniversitenin kalitesine tabi ki bakıyorlar; fakat yine de iş bulmanızda yeterli olmuyor. Ülkemizde binlerce üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz sayısının büyük çoğunluğu üniversite mezunlarından oluşuyor. Peki, öyleyse iş bulmak için yola çıkmış adayların neler yapması gerekiyor?

Eğer siz de iş arayan adaylardansanız, dünyanın önde gelen firmalarının mülakat sürecinde nelere dikkat ettiklerini anlatan bu yazımızı okumanız size avantaj sağlayacaktır. Pek çok firma bünyesinde çalışacak elemanları seçerken oldukça dikkatli davranıyor. Özellikle dünyanın en ünlü şirketleri Apple, Microsoft, Google, Facebook ve benzeri ünlü şirketler iş alımında, adayların uzmanlık alanlarına, düşünme becerilerine ve problemlere yaklaşım metotlarına bakıyorlar. Akademik başarı iş bulmada tek başına bir ölçüt olmaktan çoktan çıkmış durumda. Dünyaca ünlü şirketlerin mülakat sürecinde dikkat ettikleri unsurları incelediğimizde, ilk başta adayların yaratıcılık kabiliyetlerine baktıkları gözümüze çarpıyor. Mülakat esnasında sordukları soruların içeriği genel olarak, adayların yaratıcılık kabiliyetlerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşuyor.

İşverenlerin mülakat sürecinde dikkat ettikleri bir diğer unsur ise alanında uzmanlaşma hedefi olan kişiler ve kendini daima geliştirmeye çaba gösteren adaylar. İşverenler, adaylar arasında seçim yaparken doğal olarak vereceği sorumluluğu en iyi şekilde taşıyabilecek kişileri seçmek isterler. Bir adayın üstleneceği sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğinin kanıtı da o alanda uzman olup olmadığı ile ilgilidir. Adaylar arasında analitik zekası yüksek, alanı ile ilgili geniş bilgiye sahip adaylar her zaman için bir sıfır önde olurlar. Kişinin uzmanlık gösterdiği alana dair güncel bilgilere sahip olması da, büyük şirketlerin çok dikkat ettiği hususların başında gelmektedir. Hiçbir işveren, işe almak isteyeceği kişinin yeniliklerden bihaber, yerinde sayan ve bildikleri ile yetinen biri olmasını istemez.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.