Masa Başı İş Yaparken Sağlıklı ve Fit Kalmanın Yolları

by

Masa başında çalışıp günün çoğunu oturarak geçirmekte olan kişilerin kendilerine ve sağlıklarına daha dikkatli bakmaları gerekmektedir; çünkü hareketsiz kalındığı zaman kilo alımı daha kolay olur ve sağlık daha çabuk bozulur. Oturma şekillerinden tutun da beslenme yöntemlerine kadar daha özenli olunmalıdır. Abur cubur yemekten, fastfood yemekler tercih etmekten uzak durun. Sürekli oturarak iş yaparken bir de bu yiyecekleri tercih ederseniz o zaman hem fiziki olarak sağlığınız bozulur hem de psikolojik olarak.

Örneğin; güne sıkı bir kahvaltı ile başlamalısınız. Erken çıkıyorum evde kahvaltı yapacak vaktim yok diyenler ise dışarıdan poğaça, yağlı börek türü yiyecekler almak yerine daha sağlıklı kepekli sandviç türü gıdalar tercih edebilirler. Yanınızda sürekli suyunuz olsun. Bu sayede su içmeyi unutmaz, gün içerisinde içmeniz gereken sıvı miktarına daha rahat ulaşabilirsiniz. Sıra geldi öğle yemeğine, burada daha sağlıklı olan ev gıdalarını tercih edin. Özellikle kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Akşam yemeğinde de aynı türden sağlıklı olanları tercih edin.

Atıştırmalık yiyecek yemeklerden hoşlananlar bisküvi, kurabiye, çikolata türü abur cuburlar yerine çerez, ceviz fıstık gibi gıdaları tercih edebilirler. Bu tür yiyeceklerden çekmecenizde bulundurur iseniz canınız bir şey istediğinde rahatça yemiş olursunuz. Sağlıklı yemek yemenin ardından fiziksel olarak aktivitelerde bulunmayı ihmal etmeyin. Sürekli oturduğunuz için günlük yarım saat kırk beş dakika yürüyüş iyi gelecektir. Eğer her gün yürüme şansınız yok ise birer gün arayla yürüyün ya da bir spor merkezine gidin. Bu arada masa başı çalışanlar oturdukları sandalyenin rahat ve konforlu olmasına dikkat etmelidir. Bu rahatlığı sağlayabilmek amacı ile sandalye arkalarına koyabileceğiniz rahatlatıcı aperatiflerde bulunmaktadır. Bütün bu konulara dikkat etmeniz psikolojik açıdan da önemlidir. Bunun nedeni ise sağlıksız alınan kilo nedeni ile görünüşün bozulması, sağlıksız gıdaların enerji verememesi gibi sebeplerdir. Sağlıklı kalıp rahat çalışmak biraz da kişinin kendi elindedir. Günün çoğunu oturarak geçirmek zorunda iseniz kalan kısmını aktif olarak geçirip biraz da olsa gününüzü dengelemiş olursunuz. Düzgün beslenin, spora dikkat edin, oturma şeklinize dikkat edin; gayet fit ve sağlıklı olursunuz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.