Ev Taşımayı Baş Ağrısı Olmaktan Kurtaracak İpuçları

by

En zor gelen işlerden birisi de ev taşıma işi ve sonrasındaki yerleştirme aşamalarıdır. Düşüncesi bile bizleri korkutmaya yeter, fakat planlı ve düzenli bir şekilde hareket edilir ise bütün bu korku aşamaları aslında kolay ve zevkli hale bile getirilebilir. Nasıl der gibisiniz. Ev taşımaya karar verdiğiniz anda neyin size lazım olduğunun bir listesini yapın ve ilk olarak onları temin edin. Taşınmaya balamadan bir hafta önce toparlanmaya başlayın ki son anda sıkışıklık ve heyecan yaşamayın.

Taşınma esnasında ev toparlarken size lazım olabilecek birkaç yardımcı şunlardır: Fazla sayıda koliler. Büyüklü küçüklü olsun. Koli bantları, makas, koliye yapıştırıp not almak için etiket, kalem, gazete veya eski dergiler, oynamayı sevdiğimiz patlayan poşetlerden (çıt çıt poşet) hazırladığınız zaman toparlanmaya başlayabilirsiniz. Toplama işini yaparken her odayı ayrı olarak yapmaya özen gösterin. Her odanın eşyasını farklı kolilere koyarak oda isimlerini yazarsanız yerleştirmesi kolay olur. Toparlanmaya erken başlayın. En sona kullanacağınız birkaç eşyanız kalsın. Kırılabilecek olan eşyalarınızı koyduğunuz kolilere kırılabilir diye not almayı unutmayın ki çok hasar olmasın. Bu arada nakliyat şirketi ile anlaşmayı unutmayın. Mobilya montajını onlar yapıyor. Bu sayede de işiniz daha kolay. En azından mobilya söküp takma ya da bu montaj işleri için ayriyeten mobilyacı arama derdiniz olmaz. Bütün bu işlemlerden sonra taşınacağınız evi iyice temizletin veya temizleyin. Taşındıktan sonra temizlik işi ile uğraşmayın. Eşyalarınız taşındıktan sonra mobilyaların montajının yapılmasının ardından onları da iyice temizleyin. Bu arada bütün eşyalarınızın odalara göre koyulmasına dikkat edin. Herhangi bir karışıklığa yer vermemek adına taşınma esnasında siz de orada olun.

Kolileri odalara göre dağıtın. Toplamış olduğunuz kolilerde odaların isimlerini yazmıştınız zaten, ona göre dağıtmak kolay olacaktır. Her odaya kolileri dağıttıktan sonra öncelik sıranıza göre oda oda yerleştirin. Bütün kolileri aynı anda açmayın. Bir de çok fazla kalabalık olmayın. Ne adar az kişi ile yaparsanız sonradan yerleştirme yapmak zorunda kalmazsınız. Hatta sadece kendiniz yapın ki düzeniniz direkt olarak oluşsun. Size ikinci bir iş çıkmasın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.