Özgüveninizi Artırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

by

İnsan psikolojisi anlık değişebilmektedir. Özgüven duygusu da böyledir. Bir an özgüven duygusu fazla iken bir an gelir ki bu duyguda eksiklik yaşanır; fakat özgüveni yükseltmek insanların elinde olan bir şeydir. Bazı zamanlarda yaşamış olduğumuz duygu ve olaylar bunlara bir nedendir. Bir de insan kendini nasıl hisseder ise bir o kadar başarılı olabilir. Mesela kendinizi daha zeki ve her şeyi yapabilecek kadar güçlü hisseder iseniz bir o kadar başarılı olabilirsiniz. Kendinize olan güven duygunuzda bir eksiklik hissediyor iseniz bu duyguyu zamana yayarak düzeltmeniz mümkün. Zaman içerisinde düzenli olarak birtakım şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yolda en başarılı olabileceğiniz maddelerin en önemlilerinin beş tanesini sayacağız. Bu maddelere dikkat edin ve inanın.

  1. İlk olarak aslında her şeyin ilacı olabilecek kadar etkili olan gülümseme. Evet, her zaman gülümseyin ve gülümsemeyi bırakmayın. Gülmek insanı en iyi hissettiren duygudur. Gerginliğinizi alır ve mutluluk hormonu olan endorfine hormonunu arttırarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
  2. İkinci olarak konuştuğunuz gibi davranın. Tıpkı Mevlana’nın da dediği gibi ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün. Bu sizin de kendiniz ile çelişkiye düşmenizi engelleyecektir. Başta siz kendinizi doğru görmelisiniz.
  3. Kendinizi sevin. Fiziki özellikleriniz ne olursa olsun kendinizle barışık olun. Her başarılı insanın manken gibi fiziği yoktur. Önemli olan duruştur. Sizde kendi yapınızla barışık olursanız daha iyi görüneceksinizdir. Unutmayın siz kendinizi nasıl hisseder iseniz o şekilde görünürsünüz.
  4. Bu ne veya ne demekten korkmayın. Yeni bilgilere daima açık olun. Herkes her şeyi bilemez. Ama ne kadar çok şey öğrenir iseniz o kadar çok kendinize güven sağlayabilirsiniz. Eğer bilmediğiniz bir konu var ise o konunun ne olduğunu sormaktan çekinmeyin. Unutmayın ki bilmemek ayıp değildir. Öğrenmemek ayıptır. Siz öğrenenlerden olmayı tercih edin.
  5. Daima heyecanınız olsun. Hep eğlenin. Mutlu olmak için çaba harcayın. Hayatınız boyunca heyecanınız bitmesin. Bütün bu basitçe yapabileceğiniz kurallara dikkat eder iseniz özgüven sorunu yaşamazsınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.