Yeni Bir İşe Başlarken Maaş Belirtmenin İpuçları

by

Yeni bir işe başlamak için yapılan başvuru ve görüşmelerde en çok zorlanılan konulardan birisi de maaş konusudur. Yüksek maaş almayı herkes ister ve hak ettiğini düşünür; fakat iş pazarlığa geldiğinde korkulur. İş formu doldurulurken formda istenilen maaş miktarı kısmı oldukça zorlayıcıdır. Bunun nedeni ise yaşanan tereddütlerdir. Acaba ne kadar maaş yazsam, isteyeceğim miktar düşük olur mu, ya yüksek olur da işi hepten kaybedersem gibi bir sürü sorular havada uçuşur ve sonunda boş bırakılır. Ya da yapılan mülakat sırasında düşündüğünüz bir maaş miktarı var mı sorusunda da aynı çelişkiler yaşanır ve sonunda çoğunluk ile aslında yok denir. Bu noktada yapacağınız en doğru adım iş başvurusu yapmış olduğunuz sektörde ortalama ne kadar maaş alındığını önceden araştırmak olacaktır. Maaş belirtir iken tek bir rakam yerine alt ve üst olmak üzere iki rakam belirterek seçenek sunmak en iyisi olacaktır.

Bir de daha önce almış olduğunuz maaştan biraz yüksek istemeyi unutmayın. Zaten daha önce o ücrete çalıştığınız için yeni bir işte daha fazla almayı hak ettiğiniz izlenimini verin. Eğer sözlü olarak mülakata girdiyseniz maaş konusunu erteleyebildiğiniz kadar ertelemeye özen gösterin. Bunun nedeni ise iş görüşmesi yapan kiler iş için başvuranların direkt olarak maaş konusu hakkında konuşmalarından hoşlanmazlar. Maaştan önce onları yetenekleriniz ve tecrübeleriniz ile etkilemelisiniz. Ondan sonraki yapılacak olan görüşmelerde ücret konuşmak daha avantajlı olacaktır. Bir de karşınızdaki kişiyle maaş hakkında konuşmaya başladığınızda ona ücret konusunda esneklik yapabileceğiniz izlenimini vererek paragöz olmadığınızı hissettirmelisiniz. Bu sayede daha güvenilir olmayı başarırsınız.

Maaşınızın yanı sıra alacağınız prim, yol parası, yemek parası ya da ikramiyelerinizin de ne olacağını öğrenin. Bütün bunları öğrendikten sonra maaşınızı hesaplayın. İş görüşmelerinde daha öncede dediğimiz gibi maaş konusunu görüşmenin en başında dile getirmeyin. Bu konu geldiğinde ise çok gereksiz yere uzatmayın. Hazırlıklı gitmeyi unutmayın ki az çok ödenen miktarlar hakkında bilginiz olsun. Bu miktarlara göre konuşmanızı ilerletin. Bütün bunları göz önünde bulundurarak ilerler iseniz daha başarılı olursunuz ve hayal kırıklıkları yaşamazsınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.