İş Görüşmelerinde Söyleyebileceğiniz 4 Yalan

by

Kariyeriniz için oldukça önemli bir iş görüşmeniz var. Haliyle heyecanlısınız ve görüşme esnasında gelmesi muhtemel soruları düşünerek kendi kendinize vereceğiniz cevapları düşünüyorsunuz. İş görüşmeleri esnasında hemen herkes kendiyle ilgili gerçekleri tam anlamı ile açıklamaz. Görüşme esnasındaki gergin ortamla birlikte yalan söylemek kaçınılmaz hale gelir; fakat yalan söylerken dikkatli olmakta fayda var. Mesela maaş teklifi fazla sunulsun diye çıktığınız işteki maaşınızı olduğundan fazla söylerseniz, maaş doğrulama işlemleri sırasında yalanınız ortaya çıkar. Bazı durumlarda karşımızdaki kişiye kendimizi beğendirmek açısından yalanlar söyleyebiliriz. Bazı ufak tefek yalanlar hayat kurtarsa da yalanın dozunu abartmamakta fayda var. Şimdi bahsedeceğim iş görüşmeleri esnasında söyleyebileceğiniz 4 küçük yalan sayesinde görüşmenizin olumlu bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.

  1. “En İyi Firmalardan Birisiniz”

İş görüşmesindesiniz. Karşınızdaki yetkili kişisel bir takım bilgilerinizi inceledikten sonra size şöyle bir soru yöneltti. “Neden bizi tercih ettiniz?” Firmayı tercih etme sebebiniz her ne olursa olsun, konuşmanızın arasına ekleyeceğiniz “Siz araştırdığım firmalar arasından en iyilerisiniz”, “Son derece kaliteli bir firmasınız” türünden övgü içerikli sözler size olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

  1. “İşimi Her Zaman En İyi Şekilde Yaparım”

İş görüşmesi esnasında yetkili kişi muhakkak kişilik özelliklerinizden bahsetmenizi isteyecektir. İşte bu tarz sorular karşısındaki tavrınız karşınızdakini etkilemek açısından son derece kritiktir. “Fazla mükemmeliyetçi biriyim”, “Başladığım işi sonuna kadar devam ettiririm”, “İşimi her zaman en iyi şekilde yaparım” tarzından cümleler kullanarak yetkili kişinin gözünde artı bir puan kazanabilirsiniz.

  1. “Sigara Kullanmıyorum”

Kapalı mekanlarda sigara içmenin yasak olduğunu hepimiz biliriz. Bu yüzden sigara içmek için ya balkona ya da dışarıya çıkmanız gerekir. Firmalar işe alacakları kişilerin sigara içip içmediği hususuna dikkat ederler. Bu yüzden iş görüşmesi esnasında sigara içiyor olsanız bile asla bunu söylemeyin ya da kullandığınızı ama bir süre önce bıraktığınızı söyleyin.

  1. “Bu Alanda Kendime Güveniyorum”

Görüşme sırasında daha önceki iş tecrübelerinizden muhakkak bahsedin. Yalnız olduğundan biraz daha abartılı bir şekilde bahsetmeniz sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır. “Elimden her iş gelir”, “Yeteri kadar deneyime sahibim, kendime güveniyorum” tarzında cümleler kullanabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.