Evcil Hayvan Besleyen Ev Arkadaşıyla Yaşamak

by

Hayvanlar hayatlarımızın her köşesinde yer edinmektedir. Kimi zaman yaşadığımız ortamda kimi zaman evlerimizin önünde, çalışma alanlarımızda bizlere eşlik etmektedir. Çoğunlukla evlerimizde bizlere yoldaşlık eden hayvanlarımız eğer tek yaşama şansına sahipsek oldukça güzel bir tercih olup hatta çoğu zaman biz insanlara terapi gibi gelmektedir. İş hayatının getirdiği sıkıntılar okul yaşamının getirdiği endişeler, sorumluluklar ya da sosyal hayatımızda yaşadığımız sevinç, üzüntü, kızgınlık gibi birçok duyguyu paylaşabildiğimiz varlık olmanın dışında evin bir bireyi olma konumuna erişmiştir.

Hayvanlarla yaşamak keyifli olmanın yanı sıra birçok sorumluluğu da beraberinde getirir. Bebeğimize, kendimize, ailemize nasıl özen gösterip her türlü ihtiyaçlarını karşılıyorsak hayvanlarımızın da duygularının olduğunu, bizlerin sevgisine ihtiyaçları olduğunu unutmadan onlara da gereken aynı özeni göstermek zorundayız. Bizler bir hayvan sahiplenmeden önce iyi düşünüp karar vermeliyiz. Ani verilen kararlar sonrasında bakamayacak duruma gelirsek hem bizim için hem de onlar için ayrılmak zor olacak ve bu durum hayvanınızın ve sizin pskolojinizin bozulmasına bile sebep olabilecektir. Bütün bunların yanında eğer bir ev arkadaşınız varsa ve aynı evin içinde bir hayvanı olup bu hayvanla yaşıyor olmak durumundaysanız size ciddi anlamda getirisi ya da götürüleri olacaktır. Tabi bu da hayvanlara olan bakış açınızla ilgili. Kimi insan hayvanları seviyordur; ancak aynı ortamda yaşam sürmek taraftarı değildir. Kimi insan hayvanlarla aynı ortamda yaşamını devam ettirebilecek bu durumun ona yaşattığı problemlerle de baş edebilecek durumdadır. Eğer ev arkadaşınızın bir hayvanı varsa bu durum aynı ortamda kalmak istemeyen bir insan için oldukça zor olacaktır. Yemek düzenini etkileyecek, uykusunu etkileyecek, evde bütün yaşam şeklini değiştirmesi zorunluluğunda bırakabilecektir. Ne gibi mi? Sahibi olan arkadaşınız onunla aynı mutfakta bulunup yemek yemekten rahatsız değilken sizin için hayvanın mutfakta bulunması bile rahatsız edici olacak, sosyal anlamda paylaşımlarınızı ev arkadaşınız ile azaltmak durumuna gelebilirsiniz ya da koltuğunuza uzanmış film izlerken sızmayı düşünüyorsanız bu düşünceden hızla uzaklaşmanıza sebep olacak, odanızda gergin bir şekilde uykuya dalmaya çalışırken kendinizi bulabilirsiniz. Bütün bunlar tabi ki aynı ortamda kedi, köpek gibi evcil hayvanlarla yaşamayı tercih etmeyen biriyseniz sizin için sorun olacaktır. Bu durum sizin için sorun değilse ve aynı ortamda bulunmak sizi de mutlu ediyorsa ev arkadaşınız ile de hayvanın sorumluluklarını paylaşarak ruh ve beden olarak daha iyi hissedebilir, ona gün geçtikçe daha çok alışmış olarak kendinizi bulabilirsiniz.

Bir hayvan edinmeden önce aynı evi paylaştığınız arkadaşınızın da fikri alarak karar verilmelisiniz. Bu arkadaşınızın kendini değerli hissetmesini de sağlayacak, hatta aranızdaki sorumluluk duygularını ve birbirinize karşı duyduğunuz sevgiyi, saygıyı da pekiştirecektir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.