İş Görüşmelerine Giderken Nasıl Giyinmeli?

by

Bir işe başvurmak ve görüşme için beklemek pek de kolay bir süreç değildir. Başvurum değerlendirilmeye alınacak mı, iş görüşmesine çağrılacak mıyım derken bir de bakmışsın görüşme günü gelmiş, çatmış. Bu aşamada insanı daha farklı kaygıların telaşı sarar. Görüşmeye çağrıldıktan sonra akla gelen ilk şey “Nasıl giyinmeliyim?” dir. İster iş görüşmesi olun ister başka görüşmeler olsun bir insanın üzerimizde bıraktığı ilk izlenim oldukça önemlidir. Karşı taraf üzerinde bırakılan ilk izlenim, kişinin ilerleyen zamanlarda size olan tavrını etkiler. Bu yüzden de özellikle iş görüşmeleri gibi ciddi buluşmalarda giyime her zamankinden daha fazla özen gösterilmelidir.

Peki, Ama Nasıl Giyinmeli?

Kot pantolon mu, kumaş pantolon mu, etek mi, gömlek mi? Aslında iş görüşmeleri için standart bir giyim tarzından bahsetmek çok doğru olmaz. İş görüşmesine giderken ne giymeniz gerektiği biraz da ne tür bir iş görüşmesine gideceğinizle alakalıdır. Her kurumun kıyafet yönetmeliği farklı farklıdır. İş görüşmesine gitmeden önce görüşme yapacağınız kurumun giyim kıyafet ölçütlerinizi bilmeniz gerekir.

Bir finans sektöründe iş görüşmesine gidecekseniz, takım elbise giymeniz gerekir. Bu tarz sektörlerde sürekli olarak takım elbise giyildiği için sizin de görüşme için aynı şekilde giyinmeniz, yetkili kişiler üzerinde olumlu bir imaj kazanmanızı sağlayacaktır. Takım elbisede koyu renkler tercih edilmesi daha uygundur. Takım elbisenin yanı sıra ayakkabılara da gereken özen gösterilmelidir. Erkekler için deri ayakkabılar, kadınlar için ise kıyafetle uyumlu topuklu ayakkabılar, kişiye son derece zarif bir görünüm sağlar.

Eğer bir hizmet sektöründe görüşmeye gidecekseniz, giyiminizde daha rahat olabilirsiniz. Hizmet sektöründe giyim ölçütleri kesin çizgilerle belirlenmemiştir. Fakat yine de iş görüşmesine giderken kot pantolon ile gitmek uygun olmaz. Kumaş pantolon, üzerine gömlek ya da ceket giyilmesi daha uygun olacaktır.

Genel itibari ile ne tür bir kurumun iş görüşmesine gideceğiniz giyiminizi etkilese de ölçütler hemen hemen aynıdır. Hangi kurum olursa olsun iş görüşmesine giderken kot pantolon ya da benzeri rahat ve spor kıyafetler tercih edilmesi uygun olmaz. Takım elbise, kumaş pantolon, gömlek iş görüşmeleri için oldukça uygundur.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.