Potansiyel Ev Arkadaşınıza Sormanız Gereken 7 Soru

by

Yaşam koşullarının bir getirisi olarak bazen evlerimizin yüzlerce hatta binlerce uzağında yaşam kurmak zorunda kalıyoruz. Günümüz şartlarında ailemizle yaşadığımız adresimizden farklı bir evde hayat kurmak durumunda kalabiliyoruz. Bunun sebebi iş yerimize veya okulumuza olan mesafelerin çoğunlukla maddi anlamda getirdiği sıkıntılardan kaynaklanmaktadır.

Farklı bir ev farklı bir ortam ve tabi ki maddi manevi sorumlulukları paylaşmak adına iki veya daha çok kişi ile aynı ortamı paylaşmamız gerekebiliyor. Bu durum cümlelerin kurulduğu kadar basit bir tercih de değildir aslında; karakterinize uygun, size ayak uydurabilecek doğru kişiyi seçebilmek oldukça önemlidir. Düşünmeden acele ile verilen kararlarda insanlar çoğu zaman hata yaptırmaktadır. Bu konuda şahsi yaşam alanını paylaşmak gibi ciddi bir durum olduğu için sonrasında çeşitli sorunlar getirebilmektedir. Tercihi gerçekleştirmeden önce aynı evi paylaşmayı düşündüğünüz ev arkadaşı ile daha sık zaman geçirmek, hatta eğer ki kurulu bir eve gelecekse zaman zaman evde vakit geçirmek, eğer beraber bir ev kurulacak ise size karşı vereceği fikirleri değerlendirmek yönlenmeniz adına iyi bir adım olacaktır. Bütün bunların yanı sıra kişiye çeşitli sorular da yöneltmek de onu biraz daha tanımaya yardımcı olacaktır.

  1. Evde düzenin nedir?
  2. Ev içerisinde herhangi bir sorun yaşanırsa bakış açın ne olur?
  3. Eğer sen sosyal hayatı düzenli ve bu çizgiye dikkat eden bir insansan eve giriş çıkışlarının düzeni nasıldır?
  4. Ev ilk defa tutulacaksa, aboneliklerin sorumluluğunu kabul eder misin?
  5. Kira konusunda ödemelerimiz zamanında gerçekleşir mi?
  6. Eğer ev tutulmuş, daha önce belirttiğimiz gibi kurulu bir düzene gelecekse eşyalara ve eve karşı olan temizlik hassasiyetin nasıl olur?
  7. Belirlenen bir düzende temizlik programına uyabilir misin?

gibi sorular sorarak da karşımızdaki insan hakkında az çok fikir sahibi olabiliriz. Tabi ki bütün bu sorular beraber vakit geçirmek gibi olmayacaktır; ancak sonrasında beraber yaşamaya karar verilince evde herhangi bir problem yaşandığı zaman en başında bu şekilde konuşulmadığı, sözleri ve davranışlarının birbiri ile uyuşmadığı belirtilerek ev arkadaşlığına son verilebilir. Aksi taktirde geçerli herhangi bir sebep sunamayıp bu durum oldukça sinir bozucu bir hal alabilir ve bunun da bütün sosyal hayatınızı etkilemesi kaçınılmaz olabilir.

Hayat koşulları insana çok yakın hatta akrabanız bile olsa aynı çatı altına girince farklı sorumluluklar ve bakış açıları yüklemeye başlar. Bu sorumlulukların altından kimi insan kolayca kalkabilir; kimi insansa bu durumun kendisi için uygun olmadığını fark edip birçok düzenini değiştirmek durumunda kalabilir. Ev arkadaşlığının getirdiği bu derece ciddi sorumlulukların yanı sıra birçok avantajı da bulunmaktadır; ancak bütün bu durumlar karşılıklı olarak üstlenildiği zaman elbette ki anlaşabilmek, acı tatlı birçok anı paylaşmak daha çok keyif verecektir. Sorumluluklar arka plana atılıp gerekli görevler üstlenilmediği zaman uzun yıllardır sürüp gelmiş dostlukları bile incitebilir; hatta akrabanız bile olsa aradaki duyguların zedelenmesine sebep olabilir. Bu yüzden tercihlerimizi yapmadan önce iyi düşünmek, çeşitli sorularla hatta deneyimlerle yaşayıp öyle karar vermek gerekir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.