Online Mülakatlarda Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

by

Bir iş arayıp başvurduktan sonra işin en heyecanlı ve bir o kadar da stresli kısmı olan mülakatlar çıkar karşımıza. Mülakat süreci hem işverenler açısından hem de adaylar açısından pek de kolay bir süreç değildir. Hele ki adaylar iş görüşmesi yapacakları yere mesafe olarak uzaktalar ise mülakat işi daha zor bir hale gelmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde pek çok şirket mülakatlarını artık internet üzerinden online bir şekilde gerçekleştiriyor. Özellikle iş yerinden uzak bir yerde ikamet eden adaylar açısından online mülakatlar oldukça avantajlı bir mülakat hizmetidir. Eğer sizin de bir online mülakat randevunuz var ise mülakat esnasında dikkat edilmesi gereken 5 özelliği okumadan geçmeyin.

  1. Görünüşünüze Dikkat Edin

Online mülakata başlamadan önce tıpkı yüz yüze mülakatlara hazırlanır gibi hazırlanmaya özen gösterin. Giyiminize baştan aşağı gereken özeni göstermeniz kendinize olan güveninizi de arttıracak ve karşı tarafla iletişim kurmanıza olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

  1. Görüşme Öncesi Deneme Kaydı Yapın

Mülakat yapmadan önce tıpkı karışınızda biri varmış gibi bir deneme kaydı yapın. Deneme kaydını bir arkadaşınızın yardımı ile yaparsanız çok daha verimli olacaktır. Arkadaşınız görüşme sırasında yaptığınız hatalara dair de geribildirimde bulunarak iletişiminizi kuvvetlendirmenize yardımcı olacaktır.

  1. Arka Planın Görünümüne Dikkat Edin

Kendinize ve kıyafetlerinize gereken özeni gösterdikten sonra kamera karşısına geçmeye hazırsınız. Peki, görüşme yapacağınız ortam mülakat için yeteri kadar uygun mu? Arka planın olabildiğince sade bir ortam olması önemli bir unsurdur. Görüşme sırasında işveren size odaklanmalı ve arka planda dikkatini dağıtacak herhangi bir unsur olmamalı.

  1. Gözünüz Kamerada Olsun

Online mülakat sırasında kameranın karşısına geçtiğinizde gözleriniz direk kamerada olsun. Bu sayede işverenin direk gözlerine bakmış gibi olacaksınız. Görüşme esnasında kendi görüntünüze bakmanız karşı taraf üzerinde olumsuz bir etki bırakarak, iletişimsizliğe sebep olabilir.

  1. Mülakat Ortamını Düzenleyin

Mülakat yapacağınız ortamda dikkatinizin dağılmasına sebep olabilecek unsurları ortadan kaldırın. Bunun yanı sıra görüşme esnasında kimsenin sizi rahatsız etmemesi için mülakatta olacağınızı herkese haber edin. Ve tıpkı gerçek bir toplantıdaymış gibi telefonunuzu kapatın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.