Ev Paylaşırken Özel Hayatınızı Sürdürmenin Yolları

by

Hayatımızın bize getirilerinin çok olduğu bu yapıda azımsanmayacak sayıda olan ev arkadaşlığı yaşamı kolaylaştırmasının yanında birçok dezavantajı da bulunan bir tercihtir. Ev paylaşırken ya da bir evde yeni hayat kurmaya karar verirken dikkat edilen semtin önemi, ev arkadaşı olacak kişinin davranışları ve tutumu gibi önemli olan noktalar vardır.

Günümüzde hemen hemen hayatımızın içinde olan ev arkadaşlıkları da oldukça önemli olup diğer insanlara karşı bağları kuvvetlendirebildiği gibi tamamen insanlardan koparacak etkiler de yaratabilir. Ev arkadaşlığı kurmanın genelde zor olduğunun söylenmesi ve nitekim bu durumun büyük ölçüde doğru olduğu ise geçiştirilemeyecek kadar önemlidir. Elbette bir evin içinde size iyi geleceğini düşündüğünüz biriyle yaşamak kulağa hoş gelmekte; fakat zaman zaman bu konuda dikkatli ve tedbirli davranılması gerektiğini unutmamayı da beraberinde getirmektedir. İnsanlar bir karakter yapısı olarak oldukça acımasız davranabiliyor aslında; çok iyi dostken bir anda en berbat iki insan olarak gündeme gelebiliyorsunuz. Zamanında onunla paylaştığınız özel konularınızı tartışma ya da gerilmenin beraberinde karşıdaki insanın yüzüne ona güvenip de verdiği özel durumlarıyla onu vurup sizin kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. İşte tam da bu yüzden yaşadığınız ya da yaşamayı planladığınız çoğu şeyle ilgili ev arkadaşınızı ne kadar iyi tanıyor olursanız olun çok özel noktalarınızı belirtmemeli ya da böyle sizi üzecek veya hayal kırıklığına itecek durumlarda uyarmalı ve bir daha özel hiçbir durumu paylaşmamalısınız. Her zaman için evde bir çizgi olmalıdır. Eğer ki özel durumlar paylaşıldıysa ve bunun gizli kalacağından emin olmak istiyorsak o şahısla uzun zaman vakit geçirmiş olmak, arkadaş ilişkilerini gözlemlemek ve hatta aile hayatını bile bilmek gerekir. Ev arkadaşlığının birçok dezavantajının olmasının yanında güzelliklerini de arkadaşlarına sunmaktadır. Özel hayat isminin de olduğu gibi kişinin kendinde kalması aslında en doğru seçimdir.

Ev paylaşırken özel hayatı sürdürmek aslında bireyler arası gerçeleşecek anlaşmalarda da kullanılmaktadır. Kişisel beklentiler öne sunulup tercihlerde anlaşma sağlandığı sürece ev arkadaşlığında büyük problemler yaşanmamaktadır. Toplumdaki modernleşme yolundaki değişmelerle birlikte zaman içinde toplumumuzda yaygın olan ev arkadaşlığı farklı bir hal almakta, bu husus da oldukça dikkatli davranmayı getirmektedir. Üstlenilen roller açısından geleneksel ev arkadaşlığı samimiyetini aksi bir durumda yitirebilir, kişisel çıkarlar doğrultusunda size ait özel bilgileri bir başkasıyla kolayca paylaşılabilir. Bu da aradaki bağları zedeleyip ev arkadaşlığının bütün doğasını bozarak yolları ayırmaya kadar götürebilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.