Ev Arkadaşınıza Kibarca Hayır Demenin Yolları

by

Hayat şartları insanları çoğu kere yabancı bir insanla aynı evi paylaşmaya itmektedir. Bu durum bizler için maddi manevi birçok sorumluluğu hafifletmeye götürüp hayatımızı kolaylaştırmakla beraber elbette ki bizlere yaşatacağı problemleri de avantajlarının yanında dezavantajları ile getirmektedir.

Ev arkadaşlığı seçimi oldukça önemli bir konu olup tercih edeceğimiz kişiye dair bazı konularda seçici davranmamız gerekebilir. Her insanla aynı ev paylaşılamayacağı için yanlış seçim olması ihtimaline karşı bazı kurallar çoğu zaman paylaşımdan önce belirlenmelidir. Bunlar içerinde ev hijyeni, ev giderleri ve problemleri olabileceği gibi bazı sosyal konularda sınırlar getirmeyi de gerektirmektedir. İnsanlar çoğu zaman iyi niyetleri suistimal edilerek kötü olaylara tecrübe etmektedir. Bunlardan olabildiğince kaçabilmek için bazı noktalar ev arkadaşımıza hayır demeyi gerektirebilir. Siz aynı evi paylaştığınız insan adına problem yaşamamak için çoğu zaman isteklerine ya da size sunduğu durumlara evet diyebilirsiniz; ancak bu size hoşlanmadığınız bir duruma bir kereliğine katlanmayı düşündürecek olsa da büyük ihtimalle bu durumun arkası gelecek, size bu mutsuz olup gerildiğiniz durumları tekrar yaşatabilme olasılığını arttıracaktır.

Hayır demek mutlaka edinilmesi gereken bir yetkinlik; çünkü bu durum size yetersiz hissettirecek, belli bir noktadan sonra ev sorumluluğunuz da paylaşılmaktan çok uzak bir hale gelecek ve içten içe stresli, mutsuz bir hayatın kapılarını kendinize aralayacaksınız. Size iyi gelmeyen bu noktalarda artık hayır diyebilmenin vakti gelmiş olacak ve bazı şeylerin farkına varmaya başlayacaksınız. Elbette bu noktada karşıdaki insanı kırmamak için de hassas davranmak gerekecek daha sonrasında da yüz yüze bakılacağını unutmadan davranmak gerekecektir. Hayır diyebilmenin kibar yolları neler olabilir diye bakacak olursak genelde acele ile evet dediğimiz anları düşünüp daha sakin kararlar vererek bahsedilen durumun sizi rahatsız edeceğini belirtilip hayır demek hem sizi hem de karşınızdaki kişiyi sonrasında incitmeyecek sağlıklı bir diyaloğun da perdesini aralamış olacaksınız. Bir başka açıdan ise hayır yanıtını verebilmek için yüz yüze gelebilecek kadar yakınsanız tabi ki kişiyle görüşün ve yüz yüze hayır deyin. E-mail veya telefon gibi uzaktan iletişim her zaman öyle olmasa da konuşmaların gergin ve kırıcı algılanmasına neden olarak ilişkilerinizi zedeleyebilir. Ayrıca, istemediğiniz durumlarda konuyu uzatan taraf olmaktan kaçının, işlerinizin yoğun olduğunu, kendi işlerinizi halledince hala iş yükü devam ediyor olursa yardımcı olabileceğinizi belirtin. Bu da karşı taraf için oldukça nazik karşılanacak ve kırıcı davranışlara sebep olmayacaktır. Eğer sizden yardımcı olamayacağınız bir konuda yardım istiyorsa başka bir kişiyi ona önerebilir, sizden daha çok faydalı olup o konu hakkında bir fikrinizin olmadığını da söylerek başka birine yönlendirebilirsiniz. Direk o işi yapamayacağınızı belirtmek ya da onu kırmamak adına evet demek de sizi ve karşınızdaki kişiyi zora sokacak istenmeyen durumlara sebep olabilecektir. Bu yüzden direkt evet ya da yapamam demek yerine o konuya gereken hassasiyeti veremeyeceğinizi belirterek de hayır diyebilmenin en güzel yollarından birini seçmiş bulunursunuz.

İnsanlar konuşarak anlaşabilirler; elbette düzgün ve kırıcı olmadan nazik konuşmalarla bu durum ancak mümkün olabilir. Hayatta hayır kelimesi olumsuz olarak kulağa gelse de çoğu zaman bizi yaşayacağımız sıkıntılardan kurtarıcı rol olmayı üstlenecektir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.