Türkiye’de Yapay Zekâ Ne Kadar Kullanılıyor?

by

Yapay zekâ, bilgisayarların ve makinaların insanlar gibi düşünmesini ve problemlere çözüm üretmesini sağlamaya çalışan bilim dalıdır. Buradaki temel amaç insan zekâsının karakteristiğini çeşitli algoritmalara dönüştürerek bilgisayarlara bu karakteristiği işlemektir. İstenilen veya ihtiyaç duyulan şeylere göre bilgisayarın hangi etkiye hangi tepkiyi vereceğini bilgisayara kazandırılır. Yapay zekâ denilince akla sadece bilgisayar ile ilgili bilimler gelmekte; ancak yapay zekâ başta matematik, fizik, biyoloji, felsefe ve diğer bilimlerle de ilişki içerisindedir. Bu bilimlerdeki gelişmelere paralel olarak yapay zekâ da gelişme göstermektedir.

Günümüzde çok geniş bir yelpazede kullanılan yapay zekâ uygulamalarının gelecekte nasıl olacağı büyük bir merak uyandırmaktadır. Askeri teknolojilerden tıpa, eğlence oyun sektöründen, bankacılık sektörüne kadar birbirinden bağımsız geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Türkiye’de Yapay Zekâ Alanında Yapılan Çalışmalar

Ülkemizde yapay zeka konusu çeşitli kurumların çerçevesinde devam etmektedir. Bu kurumlardan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde pek çok konuda yapay zekâ ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların başında bilgisayarların insan davranışlarını algılayabilmesi gelmektedir. Bilgisayarlarımızın insan davranışlarını tanımlayabilmesi üzerine yürütülen çalışmalarda bilgisayarlar insanların çeşitli davranışlarına göre karar verebilme yetisi kazanmaktadırlar.

Bu konuda ülkemizdeki önemli gelişmelerden birisi de Samsung’un Ankara Üniversitesi bünyesinde kurmuş olduğu Yapay Zekâ laboratuvarıdır. Bu laboratuvar ülkemizdeki yapay zekâ çalışmalarına büyük bir ivme kazandıracaktır.

Yapay zekâ konusunda Etiya Bilgi Teknoloji’lerinin geliştirip satışa sunduğu müşteri hizmetleri ve çağrı merkezlerine yönelik olan yapay zekâ ülkemiz için büyük bir gelişme olmuştur. Ürün Türkçe dil desteğine sahip olarak müşterilerden gelen yazılı mesaj, posta vb. içerikleri analiz ederek anında yanıt verebiliyor. Gelen mesaja ve probleme göre müşteriyi en uygun müşteri temsilcisine yönlendirebiliyor.

İnşaat sektöründe kullanılan Ön Maliyet Tahmini sistemleri de yine yapay zekâ konusunda ülkemizdeki önemli çalışmalar arasındadır. Bu sistemler sayesinde inşaat sektöründe çeşitli veriler bu sitemlere girilerek önceden maliyet tahminleri yapılabilmektedir.

Ülkemizde yapay zekâ alanındaki çalışmalar diğer ülkelere nazaran biraz geride de olsa tüm hızıyla devam etmektedir. Bu konuda girişimcilerin akademik camiaya destek vermesi büyük bir önem arz etmektedir. Verilen destekler ile yapay zeka çalışmaları ülkemizde daha iyi yerlere gelecektir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.