Türkiye’de En Popüler İkinci El Ürünler

by

Ülkecek ikinci el almayı ve sıfır almış gibi sevinmeyi çok seviyoruz. Bu sevincimizin altında yatan temiz mutluluklar ve heyecanlar bizler katında sonsuz saygıyı hak ediyor. Neyse milli duygulara biraz uğradıktan sonra ülkemizde en çok piyasası dönen ikinci el ürünlere bakalım. Ürünler diyoruz yani bu listede sizlere ev, araba gibi lüks varlıkları sunmuyoruz. Yoksa bizim ülkede en çok popülerliğe sahip olan eşya veya araç şahin türevleridir. Kuş serisi ülkemize atılmış en büyük kazık olmasına rağmen halen araç piyasasında direği elinde tutmaktadır. Neyse bütçe sınırlaması olan ve ülkemizde en iyi ikinci el piyasasına sahip olan ürünlere bir göz atalım!

1) Telefon

Telefonlara olan düşkünlüğümüz ve birçoğumuzda yer alan marka takıntısı bizleri ikinci el telefon pazarına yönlendiriyor. Hoş ülke genelinde ikinci el telefon pazarının tamamen gayri resmi olup tehlike saçtığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Buna ek olarak piyasası orijinal telefonlardan çok daha geniş olan çakma telefon piyasası Türkiye için ciddi paralar ifade ediyor. Ancak gayri resmi olan bu ticaretten ne yazık ki milli gelir elde edemiyoruz.

2) Müzik Aletleri

Amatör bir müzisyen olarak sizlere Türkiye şartlarında ikinci el sitelerini dolaştığınızda mükemmel ötesi müzik aletlerini görebileceğinizin garantisini verebilirim. Biraz sahtekârlık kokusu alabilirsiniz ancak bu da vereceğiniz paranın miktarına bağlı. Mesela yazarlar “Hiç evden çıkmadı, canlı müzik nedir bilmez” aslında o enstrüman ortalıkta baya bir gezmiş bulunduğu şehirde çıkmadığı sahne kalmamıştır. Yakınlarımdan biliyorum.

3) Kıyafet

Ailevi bağlarımıza laf dedirtmem, kuzenler arasında yapılan kıyafet alışverişleri ve hatta bacanaklar arası yapılan kıyafet alışverişleri aileler içerisinde ücretsiz şekilde eskimeyen kıyafetleri değerlendirmek için yapılıyor. Bu gelenek zamanla diğer platformlara da taştı. Ve ikinci el eşya platformlarında baktığınızda nerede giyildiğine varıncaya kadar birçok yere vurgu yapan kıyafet ilanlarını görebilirsiniz. İkinci el kültürü maddi olarak ileri gidebilmemiz ve tasarruf edip maddi varlığımızın üzerine çıkabilmemiz için oldukça faydalı bir etkinlik. Çok abartmadan hemen her konuda yasal sınırları aşmadan bu etkinlikleri öneriyoruz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.