Game of Thrones Dizisi Neden Çok Tuttu?

by

Her şeyden önce bu sorunun aslında çok kısa ve gayet net bir cevabı var o da: “kalite”. Tabi bu kalite kelimesini açmamız gerekir. En kaliteli olduğu alanın ise senaryo ve kurgu olduğunu söyleyebiliriz. Senaryosunun temelde kitaba dayandığını söyleyebilirsiniz; fakat şöyle bir gerçek var o da kitabın yazarı George R. R. Martin’e bu kitabı film ya da diziye uyarlayıp yayınlamak için daha önce pek çok teklif gelmiş olması ve bunların hepsini reddetmiş olması ta ki şu anda yayında olan Game of Thrones dizisinin yapımcılarından gelen teklife kadar. Bu teklifi kabul etmesinin sebebinin ise George R. R. Martin’in dizinin yazarlarını senaryo ile ilgili teste tabi tutması ve dizi yazarlarının henüz açıklanmamış bir olayla ilgili sorduğu soru olduğu söyleniyor. Buradan çıkarabileceğimiz şey ise kitabın yazarının dahi bu diziyi onaylamasının senaryo ve kurgudaki kalitenin açıklaması olduğudur.

Dizinin yüksek bütçeye sahip bir HBO dizisi olması da şüphesiz başarısının ardındaki ana nedenlerden. En son teknoloji ve en yüksek imkanlarla çekilen bu dizi görüntü olarak son derece kaliteli ve sahneleri aşırı derecede gerçekçi. Yılda sadece 10 bölüm yayınlanan bu dizinin çekiminde gerçekten de çok fazla emek sarf ediliyor ve zaman harcanıyor. Bütün bunların sonucunda da ortaya elbette son derece kaliteli bir malzeme çıkıyor.

Ayrıca dizinin son derece spontanelikten uzak olması da bu derece tutmasında önemli bir etken. Hele ki Türk dizileriyle karşılaştırdığımızda Game of Thrones gözümüze bambaşka bir şeymiş gibi geliyor. Spoiler vermeden şunu söyleyebiliriz ki bu dizide kimsenin garantisi yok, bazı dizilerdeki gibi ölümsüz karakterlerle karşılaşmıyoruz, her türlü karakter normal yollarla ölmese de başka yollarla ölebiliyor. Ayrıca yer yer izleyicileri mutlu ettiği de söylenebilir. Kötü karakterler klasik romantik dizilerdeki gibi daima yenilmese de zaman zaman alt edilebiliyor tıpkı gerçek yaşamda da olduğu gibi. Bizi daima sürprizlerle karşılayan bu dizi adeta insanların ne istediğini net bir şekilde bilir gibi tasarlanmışa benziyor ve insan beyninin yeniliğe olan açlığını daima tatmin etmesini biliyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.