Genel Kültürünüzü Arttırmanın 5 Yolu

by

Yaşadığımız çağın bilgi çağı olduğunu düşünürsek bilginin her çağda güç olduğu gibi bu yaşadığımız çağda çok daha büyük bir güç olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan baktığımızda genel kültür sınırsız olmakla beraber bir kişinin sahip olduğu genel kültür seviyesi son derece önemlidir. Sırf sohbet muhabbet etmek için dahi belli bir genel kültür seviyesine sahip olmanız gerekir. Şimdi gelelim genel kültürümüzü arttırmak için izleyebileceğimiz 5 yola.

1) Kitap Okumak

Klasik ama yüzyıllardır devam eden ve günümüzde hala geçerliliğini koruyan en etkin yöntemlerden biri. Bilgi edinmek istediğiniz konuyla ilgili kitap okumak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Öğrenmek istediğimiz konuyla ilgili inmek istediğimiz derinliğe göre dilediğimiz kadar kitap okuyabiliriz. Bunu kısaca şöyle özetleyebiliriz: Bir konuyla ilgili bir kitap okuyan en başta her şeyi bildiğini zanneder, ikinciyi okuyan aslında çok da fazla bir şey bilmediğini anlar, üçüncüyü okuyan ise neredeyse o konuyla ilgili hiçbir şey bilmediğini zanneder. O yüzden ne kadar fazla kitap o kadar fazla genel kültür.

2) Belgesel İzlemek

Teknolojinin son yüzyılda bize sağladığı imkanlar sayesinde bugün video kaydı gibi mükemmel bir şeye sahibiz ve bu videoların kalitesi ve gerçekçiliği git gide artıyor. Bu teknolojiyi kullanılarak elde edilen belgeseller kalıcı ve sağlam bir genel kültür için temel kaynaklardan biridir.

3) Sinema

Genellikle kurgu olan ve son derece ilgi çekici olan sinema genel kültür edinmek için kullanabileceğiniz kaynaklardan bir diğeri. Günümüzde gelişen film sektörüyle birlikte neredeyse her konuyla ilgili film bulabilmeniz mümkün. Ayrıca sinemanın kendisi de başlı başına bir genel kültür alanı.

4) Haber Takibi

Globalleşen dünyada haber takibi son derece önemli ve kolay. Günümüzde sosyal medya sayesinde haberlere birinci elden ve en hızlı şekilde ulaşabiliyoruz. Klasik yöntemler olan gazete ve televizyon kanalları da haberleri takip ederek genel kültürünüzü arttırmanın bir diğer yolu.

5) İnterneti Kullanmak

Her ne kadar bilgi aldığımız yerlerin güvenilirliğini kontrol etmemiz gerekse de günümüzde artık en büyük bilgi kaynağının internet olduğu söylenebilir. Genel kültürünüzü arttırmak için internet kullanabileceğinizi en büyük ve en rahat kaynaklardan biridir. Yukarıda sıraladığımız eylemlerin hepsini zaten günümüzde çoğunlukla internet üzerinden yapmaktayız. Bu sürekli genişleyen sınırsız bilgi kaynağı genel kültürü arttırmanın en etkili yoludur.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.