Ev Arkadaşınız Özel Hayatınızı Ne Kadar Bilmeli?

by

Okula yeni başlamış bir öğrenciysek veya iş hayatına yeni başlamış bir bekar, tek başımıza ev tutmak zahmetli ve masraflı olabilir. Bu yüzden bir ya da birkaç ev arkadaşımızın olması bizim için iyi bir seçenek olabilir. Ev arkadaşlarımızı genellikle daha önceden tanıdığımız, samimi olduğumuz ve iyi anlaştığımız kişilerden seçmeye çalışırız. Ancak her zaman böyle bir şansımız bulunmayabilir. Yeni tanıştığımız kişilerle beraber eve çıkmayı da tercih edebiliriz. Bu konuda yaptığımız tercih son derece önemlidir. Sonuçta bir insan zamanının çoğunu evde geçirebilir ve bu yüzden her zaman daha güzel bir evi ve daha yaşanabilir insanları istemeye hakkı vardır.

Özellikle öğrenciysek beraber yaşadığımız ev ilişkilerimizin son derece samimi olma ihtimali yüksektir. Fakat bu konuda bazen dikkatli olmamız gerekebilir; çünkü her insanın kendine göre belli sınırları vardır ve bu sınırların ihlal edilmesinden pek hoşlanmaz. En rahat ve en sınırsız bulduğumuz arkadaşımızın bile belli bir sınırı olduğunu bilmemiz gerekir. Bir insanla bir şeyler paylaşmak eğer o sizi anlıyorsa çok güzel ve kıymetli bir şeydir ve aynı zamanda ihtiyaçtır da. Ama bir şeyler paylaştığımız insanlara kim olursa olsun dikkat etmemiz gerekir. Çünkü en nihayetinde herkes insandır ve hata yapma ihtimali vardır. Hatta bazı şeyler sizin için hatayken kimileri için hata olmayabilir, her insanın kendine göre farklı bir algısı olduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz.

Özel hayatın gizliliği esastır ve bu gizliliğin ihlal edilmesi kanunen de suçtur. Ancak bu gizliliği paylaşmak sizin inisiyatifiniz altındadır ve özel hayatınızı kendiniz isteyerek paylaştığınızda herhangi bir suç söz konusu değildir, sonuçta siz bir şeyi birine bir sır olarak verseniz ve kimseyle paylaşmamasını isteseniz dahi kanunen kişinin bunu yapma zorunluluğu yoktur ve söyledikleriniz sizin sorumluluğunuz altındadır. Bu yüzden ev arkadaşımız dahi olsa özel hayatımızı komple birine açmak pek de mantıklı değildir. O kişiye duyduğunuz güvenin seviyesine göre bazı ufak tefek sorunlardan bahsetmeniz yararınıza olabilir; ama karşınızdaki kişiyi iyi analiz etmeli ve ona verdiğiniz bilgilerin ileride aleyhinize kullanılma ihtimalini de düşünmelisiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.