Dünyanın En Ünlü 10 Ressamı

by

Ressamlar genelde sıra dışı bir hayata sahip olup farklı ruh hali içindedirler. Yaptıkları her tabloda farklı bir hikaye bulunmaktadır. Dünyaca ünlü ressamlar ve onların en ünlü tabloları bilinmesi gereken en önemli kültürel zenginliklerdir.
Ünlü Ressamlar Ve Tabloları

Pablo Picasso akıllara ilk gelen isimlerdendir. Dünyanın en ünlü sanatçılarından biridir. Picasso’nun sanat hayatında sirk hayatındaki insanların hüzünlü yanlarını resmettiği dönem bulunmaktadır. Bu dönem “mavi dönem” olarak adlandırılır. Picasso’nun, dünyadaki en ünlü tablolarından bir tanesi “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” tablosudur. Tablosunun ilham kaynağı, 1927 yılında tanıştığı sevgilisidir. Salvador Dali; sürrealizm akımının öncülerindendir.

Tam adı ise Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech’dir. Salvador Dali’nin en ünlü tablosu Belleğin Azmi’dir. Pablo Picasso ile tanıştıktan sonra çizdiği resimlerde Picasso’nun etkisi de olmuştur. Frida Kahlo; yaşadığı hayat ve ilginç kişiliği ile bilinen bir sanatçıdır. Sürrealist akımın etkisinde kalmış, fakat kendine özgün çok fazla eser vermiştir. Tablolarının çoğunda yaşadığı acıları anlatmış olup, en ünlü eseri ise Ormanda İki Çıplak (Dos Desnudos en un Bosque)’dır. Ressam olan Leonardo Da Vinci; aynı zamanda; mimar, matematikçi, heykeltıraş, astronom, botanikçi gibi unvanlara da sahip bir kişidir. İtalyan asıllı bir sanatçıdır.

En ünlü eseri olan Mona Lisa, aynı zamanda insanlık tarihinin en başarılı tablosu olarak bilinmektedir. Vincent Van Gogh; manzara, natürmort ve portre tarzında eserler bırakmıştır. Sağlık durumunun iyi olmaması nedeniyle, bu durumu çizdiği tablolara da yansıtmıştır. Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri ve Dr. Gachet’in Portresi eserleri Van Gogh’un en bilinen tablolarıdır. Raffaello Sanzio; Rönesans Dönemi sanatçılarından biridir. En ünlü yapıtlarından biri Atina Okulu’dur. Tablo, felsefe ve astroloji ilahiyatını ele almaktadır. Rembrandt Harmenszoon Van Rijn Hollanda ve Avrupa resim sanatının en önemli temsilcilerinden biridir. Bilinen en önemli eseri Gece Devriyesidir. Pierre Auguste Renoir; İzlenimcilik akımının temsilcilerindendir. En başarılı Fransız sanatçılarından biridir. Bilinen en önemli yapıtı Tekne Gezisinde Öğle Yemeği’dir. Francisco Goya; Romantizm akımını benimseyen İspanyol sanatçıdır. En bilinen eseri; Çıplak Maya’dır. Claude Monet İzlenimcilik (empresyonizm) akımını benimsemiştir. Açık havada çizdiği manzara resimleri, en başarılı tablolarını oluşturmaktadır. En çok bilinen eseri; izlenim: gün doğumudur.

Ressamlar Ve Resimleri

Resim bir anlatım tekniği olup herhangi bir yüzey üzerine, renkler ve çizgilerle yapılır. Resmi yapan kişi ise aktarmak istediği düşünceyi istediği teknik çeşidiyle yapabilmektedir. Kimi zaman karakalem, kimi zaman renklerin uyumuyla vb. tekniklerle yapılabilir. Her sanatçının kendine özgü bir üslubu ve tekniği bulunmaktadır. Tanınan ressamların hepsinin kendine özgü bir kalem tutuşu vardır. Kendi hayatlarını ya da hikayelerini yansıtırlar.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.