İstanbul’da Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer

by

1) Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, Türkiye’nin ilk 6 minareli camisidir ve Sultan 1. Ahmet tarafından Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Nam-ı diğer “Blue Mosque”u özellikle ramazan ayında ziyaret etmenizi öneririz.

2) Ayasofya Müzesi

İstanbul’u gezip gördüğünüzü iddia edebilmek için herhalde ilk uğramanız gereken yerlerden biri de Ayasofya’dır. İhtişamı ile İstanbul’un gözde mekanlarından biridir. İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen ve aslı kilise olan bu yer günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

3) Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru Justinianus’un büyük sarayının su ihtiyacını karşılamak için 542 yılında kendisi tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç 9 metre uzunluğunda 336 adet sütundan oluşur. Bu sütunların içine sarnıcı koruyacağına inanılan Medusa başı figürleri oldukça ilgi çekicidir.

4) Kız Kulesi

Özellikle film ve dizi geçişlerinden görmeye alışkın olduğumuz bu mekan yine İstanbul’un gözde yerlerinden biridir ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Kız kulesi hakkında pek çok hikaye bulunmaktadır. Kız Kulesi’ne Üsküdar sahilinden düzenli olarak kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

5) Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un pek çok simgesinden biridir. Günümüzde özel bir şirket tarafından turistik gezi amaçlı işletilmektedir. Kulenin yüksekliği yaklaşık 66 metredir. 7 katı asansörle kalan 2 katı da merdivenli çıkıp kulenin en üst katındaki restoranın içinden geçerek bütün İstanbul’u seyredebileceğiniz balkonuna ulaşabilirsiniz.

6) Taksim Caddesi

Tramvayı ile bilinen bu efsane cadde, Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biridir ve de İstanbul’un bir sembolü olduğu söylenebilir. Ayrıca bu yer alışveriş için bir numaralı adreslerden biridir ve pek çok alışveriş mağazası burada bulunmaktadır.

7) Mısır Çarşısı

En eski organik pazar diyebileceğimiz bu pazarda genellikle baharatlar, şifalı bitkiler, organik besinler, kuruyemişler ve bunlara ek çeşitli gıda ürünleri satan şarküteriler bulunmaktadır. Mekan bu maddelerin kokularıyla adeta ziyaretçilerini büyülemektedir.

8) Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşısıdır. Günümüzde genellikle kuyumcular, mücevheratçılar ve turistlerin ilgisini çeken ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunan bu yer halen İstanbul’un en büyük merkezlerindendir.

9) Dolmabahçe Sarayı

Boğaza sıfır bir konumda olan Dolmabahçe Sarayı, bugün hala eski ihtişamını korumaktadır ve ihtişamlı görünüşüyle adeta boğazdan geçen gemileri selamlar.

10) Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde hala eski heybetiyle sapasağlam bulunmaktadır ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.