İkinci El Eşya Almanın Avantajları

by

Yeni işe başlamış bir bekarsanız veya ilk defa kendi evini tutacak bir öğrenciyseniz ve de çok iyi maddi koşullara sahip değilseniz, yeni evinizde ihtiyacınız olacak masa, sandalye, koltuk, yatak, televizyon gibi envai çeşit ihtiyaç için genellikle ikinci el eşya almaya spotçunun yolunu tutarsınız. İlla bekar ya da öğrenci olmanız da gerekmez, evinize eşya almak istiyorsanız ve de anlayışlı(!) bir eşiniz varsa ihtiyacınız olan eşyaları ikinci elden satın alabilirsiniz. Hatta herhangi bir iş üzerine yeni bir dükkan dahi açıyor olabilirsiniz. Daima ikinci el eşyalardan faydalanma şansınız vardır.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle ikinci el eşya satışı çok daha geniş bir alana yayılmıştır. Belirli sitelerde hatta mobil uygulamalarda bulunduğunuz bölgede satılan envai çeşit ikinci el eşyaya ulaşabilirsiniz. İkinci el eşya denilince aklımıza kusurlu ürünler gelebilir ve bu bizi biraz ürkütebilir; fakat aslında çoğunlukla eşyalar pek de kusurlu değildir. Sıfır ürün almanın belli avantajları olduğu gibi ikinci el eşya almanın da belli avantajları vardır.

Tasarruf
İnsanoğlunun istekleri sınırsız; fakat eldeki kaynaklar sınırlıdır. Günümüzde seçeneklerin geçmişe nazaran oldukça fazla olması tasarrufun önemini iyice arttırmıştır; çünkü elimizdeki kaynağa göre bazı isteklerimizi karşılayabilmek için bazılarından vazgeçmemiz gerekir. İkinci el eşyaların tercih edilmesinin ilk sebebi şüphesiz sıfırına göre daha ucuz olmasıdır. Gerçekten de öyledir. Bazı ürünleri mağazada satılanın yarı fiyatına belki de daha ucuza bile bulabilirsiniz. Hatta şanslıysanız ikinci el olarak alabileceğiniz bazı ürünler sıfırından farksız, sıfır alınıp birkaç gün kullanılmış ürünler olabilir ve bu ürünleri sıfırına göre çok daha ucuza alabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında ikinci el eşya satın almak ciddi manada tasarruf yapmanızı sağlayabilir.

Çeşitlilik
Yeni bir eşya satın almak için gittiğimiz ve belli bir marka ürün satan yerlerde genelde birbirinin benzeri eşyalarla karşılaşırız. Oysa ikinci el mağazaları (online ya da gerçek hayatta) ziyaret ettiğinizde ahşap, demir, çelik vb. farklı malzemelerden yapılmış farklı türlerde çeşit çeşit marka veya el yapımı ürünle karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde evinizi veya dükkanınızı herkesten farklı şekilde dizayn edebilirsiniz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.