İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

by

Günümüz teknolojinin etkisiyle artık bilgisayar fiyatları eskisi gibi çok yüksek görünmemektedir. Ayrıca, taksit avantajları da bilgisayar konusunda insanları genelde son teknolojiye uygun olan kullanılmamış yani sıfır bilgisayara götürmektedir.

Ancak, yine de ikinci el bilgisayar alarak sadece işinizi görmek ya da ikinci el de daha kaliteli bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız o zaman bu yazımızda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle Bilgisayarın Özellikleri Önemli

Bir bilgisayar almaya karar verdiniz ve artık araştırmalara başladınız. Bu konuda sizlere yardımcı olacak ve sizlere bilgisayarın özelliklerini anlatacak birine ihtiyacınız var. Tabii bu konuda sizler bilgi sahibi iseniz, o zaman sıkıntı yok.

Gelelim bir başka noktaya ikinci el bilgisayar alırken, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bilgisayarın tüm işlemlerinin üzerinden gerçekleştirildiği ana karttır. Ana kartın sağlam olmaması sizin başınıza beklediğinizden daha büyük masraflar çıkarabilir. Bu yüzden ana karta ve ana kart üzerindeki ram, power gibi parçaların bağlantısına ve çalışma düzenine dikkatle bakmalısınız.

Son Zamanlarda Bilgisayarlar Uçuyor

Son zamanlarda yapılan teknolojik gelişmelerle bilgisayarlar tabiri caizse uçuyor. Ancak, siz ikinci el bilgisayar seçtiğiniz için şunu da bilmeniz gerekir. Bilgisayarı diyelim ki bir oyun için alıyorsunuz. Acaba bu bilgisayar sizlerin istediği bir oyunu kaldıracak mı? Burada da bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri ekran kartıdır.

Şunu bilmelisiniz, ekran kartı olmadan bilgisayar görüntü vermez denmesi yeterli değildir. Çünkü ekran kartınız dahili yani ana karta bağlı bir kart ise, sizlere istediğiniz görüntüleri vermeyebilir. Bu durumda, istediğiniz herhangi bir oyunu çalıştırmak için bilgisayarınız amiyane tabirle ramden yiyecektir. Bu da bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına sebebiyet verecektir.

Bunların haricinde, power aslında çok önemli parçalardan biridir. Sizler nasıl sıcak havada bunaldık derseniz, bilgisayar da bunalabilir. Power içerisindeki özel pervanesi ile bilgisayarınıza serinlik sunar. Ancak, bu serinlik sunulmazsa, ana kartınız bunalacak ve çalışma konusunda ısındığı için yavaşlama sağlayacaktır. Sizler de bu yüzden bilgisayar alırken, bütün bu parçalara dikkat etmeli ve buna göre bir seçim yapmalısınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.