Oda Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

by

Üniversite dönemlerinde bazen ev kiralamak ya da yurtta kalmak bütçenizi aşabilir. Burada devreye giren bazı ev sahipleri yalnızca tek bir oda kiralamanız için size imkanlar sunabilir. Sizler de imkanlar dahilinde ve bütçenizi aşmayacak şekilde tek bir oda kiralayabilirsiniz. Ancak oda kiralarken tıpkı bir ev kiralıyormuş gibi dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Öncelikle kiralayacağınız odanın hangi eve ait olduğuna iyi karar vermelisiniz. Bir apartman dairesinde olan evlerde daha az oda sayısı bulunur ve böylece ortak alanları da daha az kişiyle paylaşmış olursunuz. Bu nedenle öncelikle bir apartman dairesinde iki ya da üç adet odadan oluşan evlerden birinin bir odasını kiralayabilirsiniz.

Odanın Tüm Özelliklerine Dikkat Etmek Gerekiyor

Kalacağınız odada eşyaların kullanım durumu oldukça önemlidir. Kullanılmış olan eşyaların yenilenmesine ve hijyenik olmasına dikkat etmek gerekiyor. Odanızda bulunan camın büyüklüğüne ve odaya ne kadar miktarda ışık girdiğine dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda odaya sağlanan ısı miktarının ne derece olduğuna ve kışın ısınma sorununun olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.  Odada kalacağınız süre boyunca yemek ve temizlik eylemlerinin nasıl yapılması gerektiğini önceden öğrenerek bu duruma uygun bir şekilde odaya yerleşmeniz gerekiyor. Aynı zamanda odanızda verimli ışık var mı diye kontrol etmeniz de büyük bir role sahiptir. Kalacağınız odada tüm eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz yeterli miktarda dolap olup olmadığını da gözden kaçırmamalısınız.

Ortak Yaşam Alanlarının Önemi

Kiralık odada kalacağınız zaman ortak yaşam alanlarına olan yakınlığını ve kullanış zamanlarını da dikkate almanız gerekiyor. Kiralanan diğer odaların size yakınlığı ve oluşabilecek gürültü ihtimallerine karşı da önlemlerin alıp alınmadığını göz önünde bulundurmanız son derece önemlidir. Tüm bu hususlara dikkat edildiği takdirde, kiraladığınız odada huzur bulabilir ve tüm seneyi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Böylece hiçbir sorunla karşılaşmayacak ve her zaman daha rahat olabileceksiniz. Oda kiralarken her açıyı kontrol etmenin, odaları paylaşan diğer kişilerin özelliklerinin, kullanılacak olan ortak yaşam alanlarının ve tüm durumların dikkate alınması gerektiğini unutmadan odayı kiralamanızda fayda vardır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.