Özel Sektörde Çalışmanın Avantajları Ve Dezavantajları

by

Özel sektör; ekonomi alanında özel kişilerin veya kuruluşların yaptığı işlerin bütünü ve özel teşebbüslerin tamamıdır. Birçok mesleki işlerde özel sektör ve kamu sektörü olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Her iki sektörde de kişilerin işe girebilmesi için belirli birtakım şartlar bulunmaktadır. Ancak genel olarak kamu sektörüne yerleşene kadar ilk olarak birçok kişi özel sektörde şansını denemek istiyor. Birçok kişi kamu sektöründe çalışarak kendilerini ve maaşlarını garanti altına almayı düşünürken bazı kişiler de kariyer yapma hedefiyle sürekli olarak yükselmeyi amaç edindikleri için özel sektörü tercih etmektedir.

Özel Sektörün Avantajları Nelerdir?

Öncelikle özel sektörde maaş daha fazladır. Kişilerin gelişimine bağlı olarak kendilerini ispatladıkları sürece maaş miktarları artış gösterebilmektedir. Kendinizi kariyer geliştirme konusunda başarılı hissediyorsanız ve aynı yerde adımlamaktan hoşlanmıyorsanız, özel sektör çalışanı olmak bir avantaj sağlamaktadır. Kamu sektöründe yaptığınız iş görev haline gelirken, özel sektörde yaptığınız iş için takdir alma ve tebrik edilme ihtimaliniz çok daha fazladır.

Yaptığınız işe oranla zam alma olasılığınız daha fazladır. Bu şekilde yaptığınız işin karşılığını alabileceksiniz. Özel sektörde kendinizi geliştirir ve yaptığınız işin hakkını verirseniz, iş değiştirmek istediğinizde önceki işiniz sizin referansınız olmaktadır. Özel sektörde kamu sektöründe olduğu gibi türlü türlü sınavlara girmenize gerek kalmaz. Yabancı dil bilginizi geliştirdiyseniz devletin verdiğinden daha fazla dil tazminatı almanız mümkündür. Özel sektör, yeteneklerinizi ve kendinizi kanıtlamak için biçilmiş bir kaftandır. Özel sektörde özel sağlık sigortası bulunaktadır. Bir operasyon geçirmeniz gerektiğinde özel sigortanız tüm masrafları karşılayacaktır. SGK ise hastane masraflarınızın sadece belirli bir bölümünü karşılamaktadır.

Özel Sektörün Dezavantajları Nelerdir?

Maaşlar günü gününe yatmayabilir. Sürekli maaş gecikmeleri ve ertelemeleri yaşayabilirsiniz. Günde 10 saat ve bazen daha fazla çalışabilirsiniz. Çalışmanız için belli bir saatiniz yoktur. Ne zaman çalışmanız istenirse o kadar çalışmalısınız. Kısaca özel sektörde çalışmak esnek çalışma saatlerini gerektirir. Özel sektörde genellikle sosyal haklarınız kısıtlanabilmektedir. Resmi tatiller sektörün isteği doğrultusunda kısadır ve bazen resmi tatillerde bile çalışabilirsiniz. Özel sektörler kar amacı güttüğünden dolayı aldığınız maaş doğrultusunda değil çalışmanız istendiği kadar çalışırsınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.