Öfkenizi Kontrol Altına Almanın 7 Yolu

by

Öfke, dışa vurulmayan duyguların, ani bir patlaması olarak düşünülebilir. Öfkelendiğimiz zaman, kalp atışı ve tansiyon yükselir ve vücut adrenalin salgılamaya başlar. İnsan dış dünyadaki olaylara karşı öfkelendiği gibi, kendi içsel dünyasında tedirgin olduğu bir şeye de öfkelenebilir. Tamamıyla insan doğasında bulunan ve normal bir duygu olan öfke, kontrol altına alınmadığı zaman, geri dönülmez sonuçlara sebebiyet verebilir. Öfkeyi doğru kullanabilme becerisine “öfke kontrolü” denir. Peki, öfke kontrolünü sağlamak kolay mı? Bunu nasıl sağlayabiliriz?
Öfke Kontrolünün Amacı

Öfke kontrolünün amacı; insanın bu duygusunu saldırgan bir tavır sergilemeden, kendisine ve çevresine zarar vermeden, doğru olarak ifade edebilme ve kullanabilme yeteneğini kazandırmaktır. Amacınız öfkeyi tamamen yok etmek değil, bunu dışa aktarırken, zarar verici olmasını engellemektir. Öfke de diğer duygular gibi insanî bir duygudur. Önemli olan öfkenizi, nefrete dönüştürmemektir.

Uzakdoğu felsefelerinde de yer almış olan rahatlama teknikleri oldukça yararlıdır. Fakat, ikili bir ilişki içindeyseniz, iki tarafın da bu eğitime katılması şart. Şu basit adımlarla rahatlama hareketlerine başlayabilirsiniz: Diyaframdan derin bir nefes alın. Çiçek koklar gibi, nefesin karnınızdan geldiğini hayal edin. “Aldırma, sakin ol, gevşe” gibi rahatlama sözcüklerini tekrarlarken nefes almaya devam edin. Size dinginlik ve huzur veren bir anınızı hatırlamaya çalışın. Çeşitli egzersizler de sizi gevşetir ve yatıştırabilir.

Ne istediğini bilen, duygularını doğru şekilde kullanabilen insan, hislerini de doğru şekilde ifade eder. Bu sebeple, öfkelendiğiniz olayın vahametiyle “Eyvah, her şey bitti, rezil oldum” gibi şeyleri düşünmek yerine, “Bu durum beni çıkmaza sürüklüyor, ancak öfkelenerek bu işin içinden çıkamam.” gibi sözlerle kendinize telkinde bulunun.

Öfkeyi Kontrol Etmenin 7 Yolu

  • Rahatlamaya çalışın.
  • Farkındalık kazanın.
  • Olumsuzluk ifade eden “asla, hiçbir zaman” gibi sözcükleri kullanmayın.
  • Her sorunun bir çözümü olduğunu bilin.
    Öfkelendiğinizde bir çıkmaza düşmek yerine, sorunu çözmeye odaklanın. Bu durumla nasıl başa çıkabileceğinize dair bir strateji geliştirin.
  • Sorunun kaynağına inin. Öfkelenmenize sebep olan durumun altında yatan gerçek düşünceyi bulmaya çalışın. Tepkilerinizi gözden geçirin ve asıl söylemek istediğiniz şeye odaklanın.
  • Çevrenizi değiştirin. İçinde bulunduğunuz ortam da öfkelenmenize sebebiyet verebilir. Kendinize ve çevrenize zarar vermemek için, kısa bir mola verin.
  • Karşınızdaki kişiyle soğukkanlı bir iletişim kurun. Tartışmanın kavgaya dönüşmemesi için bu önemli detayı atlamayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.