İyi Bir Ev Arkadaşlığı İçin 15 Öneri

by

Uzun arayışlar sonunda ev arkadaşınızı buldunuz diyelim. Bulduğunuza pişman olmamak için önceden onunla konuşmanız, dikkat etmeniz ve kabul etmeniz gereken birtakım konular var.

 1. Ev harcamaları için hangi harcamaların ortak, hangilerinin şahsi olacağını önceden belirleyin.
 2. İletişime açık olun. Eğer rahatsız olduğunuz bir konu varsa ev arkadaşınızın bunu anlamasını beklemek yerine açıkça onunla konuşun. Bu yanlış anlamaları ve mutsuzlukları azaltacaktır.
 3. Kendinizi ev arkadaşınızla yakın arkadaş olmak zorunda hissetmeyin. Kimse kimseyle yakın arkadaş olmak zorunda değil, unutmayın 🙂 Saygılı ve sorumluluk sahibi bir ev arkadaşı olmanız yeterli olacaktır. Tabi kimi durumlarda ev arkadaşınızla yakın arkadaş olabilirsiniz.
 4. Eve misafir çağıracaksanız ev arkadaşınıza bununla ilgili bilgi verin. Ev arkadaşınız belki kendini buna göre ayarlayacaktır ya da eve geldiğinde ne oluyor demesin.
 5. Ev arkadaşımla sürekli bir şeyler yapmam ve vakit geçirmem lazım diye düşünmeyin, rahat olun.
 6. Asla onay vermeyeceğiniz konuları önceden konuşun ki ev arkadaşınız farkında olsun. Bilmeden sizi çok üzecek veya sinirlendirecek bir şey yapmasın.
 7. Müzik dinlerken veya bir şeyler izlerken kulaklık kullanmaya özen gösterin. Ev arkadaşınızın sesten rahatsız olabileceğini unutmayın.
 8. Kendinizi çok sinirli veya duygusal hissettiğiniz durumlar olabilir. O zaman bunu ev arkadaşınızla paylaşırsanız hem size destek olur hem de nasıl davranacağını bilir.
 9. Ev işleriyle ilgili görev dağılımı yapın. Böylece ev daha temiz ve düzenli kalır. Kimsenin de canı sıkılmaz.
 10. Bencil olmayın. Ev arkadaşınızın isteklerini dinleyin. Evde beraber yaşadığınızı unutmayın.
 11. Ev arkadaşınızı tanımaya çalışın. Aynı evde iki yabancı gibi yaşamak kimse için iyi olmaz. Arada sırada da olsa beraber bir şeyler yapmaya özel gösterin.
 12. Paylaşımcı olsun. Bir şeyler yiyip içerken arkadaşınıza da teklif edin. Onun da canı çekmiş olabilir.
 13. Ev arkadaşınız uyuyorken veya ders çalışıyorken gürültü yapmamaya özen gösterin.
 14. Kültürel farklılıklara saygı gösterin.
 15. Bir konuda ev arkadaşınızı suçlamadan önce kendi davranışlarınızı gözden geçirip konuyu tekrar değerlendirmekte fayda var.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.