Büyük Şehirlerde Üniversite Öğrencisi Olmanın Zorlukları Nelerdir?

by

Üniversite öğrencisi olmanın kolaylıkları olduğu kadar birden fazla zorluğu da bulunmaktadır. Hele ki metropol bir şehirde yaşıyorsanız bu zorluklar ikiye hatta üçe bile katlayabilir. Hele ki küçük bir şehirde yaşamış ve büyümüşseniz o kadar zorlanacaksınız ki hiç görmediğiniz kadar çok araba göreceksiniz saatlerce trafikte tıkalı kalacaksınız ve başınıza bir sürü olay geleceksiniz sınıflarınız yüz elli iki yüz kişilik olacak ve nerede ise sınıf arkadaşlarını yarısından fazlasını maalesef ki tanıyamayacaksınız. Size bu yazımda üniversite öğrencisi olmanın zorluklarından bahis edeceğim. İşte bu zorluklar:

  • Küçük şehirden geldiyseniz mutlaka büyük şehrin kalabalığından rahatsız olacaksınızdır.
  • Şu zamana kadar ailenizle yaşadıysanız ve ailenizden ayrıldıktan sonra oldukça zorlanacaksınızdır.
  • Yalnız yaşamanın verdiği rahatlık ile bir de bakmışsınız kendinizi aşmışsınız öyle acayip huylar edineceksiniz ki kendiniz bile bu huylarınızdan çok sıkılacaksınız
  • Maddi olarak oldukça zorlanacaksınız otobüs bileti fiyatları bile size oldukça fazla gelecektir. Ev kirasını, su, elektrik ve yakıt faturasını söylemiyorum bile sanki para su misali akıp gidecek aybaşını tabi ki de getirmeniz imkânsızdır.
  • Ailenizden ayrı kalmak size oldukça zor gelecek hiç özlemem dediklerinizi bile özleyeceksiniz.
  • Birçok kötü alışkanlık edinebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile gece gezmesi falan ancak bu gibi alışkanlıklar sizin zararınıza olacaktır. Bu gibi aktivitelere katılmamanızı öneririz.

Evet, öğrencilik zordur yeni bir yaşama alışmanız oldukça zor olacaktır. Ancak sizlere tavsiyemiz oldukça düzenli bir yaşam kurmanız olacaktır. Çünkü bundan sonraki yaşamınız hep aynı ilerleyecek üniversite yaşamınız mesleki hayatınızı da mutlaka ve mutlaka etkileyecektir. Büyük şehirlerde zorlanırsınız. Ancak küçük şehirlerde okuyacaksanız da bir o kadar rahat edeceksinizdir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Bırak

Your email address will not be published.